Salı, Mayıs 21, 2024

Akıllı Telefonlarda Kelime Arama Nasıl Yapılır?

Bir masaüstü internet tarayıcısında(google chrome gibi), bir sayfada belirli bir kelimeyi veya cümleleri bulabilmeniz için Ctrl + F tuşlarına basabilirsiniz. Klavye komutlarının çalışmadığı bir mobil tarayıcıda bunu nasıl yaparsınız?

Mobil işletim sistemleri, genellikle klavyelerin eksikliğini (ve bazen ekran alanı) göz önüne alındığında, ortak komutları menüler veya simgeler altına sokarlar. “Bu Sayfada Ara” komutunu bulduğunuzda, ekran klavyesi görünmeli ve böylece anahtar kelimelerinizi yazabilirsiniz.

Akıllı Telefonlarda Kelime Arama Nasıl Yapılır?

Google’ın Chrome tarayıcısının son sürümünü çalıştıran bir Android telefon veya tablette, pencerenin sağ üst köşesindeki menü simgesine hafifçe dokunun; Menü yan yana üç nokta gibi görünüyor. Menü açıldığında, “Find in Page” ya da “Sayfada Bul” seçeneğini seçin ve klavye ile aramak istediğiniz kelimelerinizi yazın. İnternet Tarayıcı, anahtar kelimelerin göründüğü sayfada her aranan kelimeyi işaretler.

Chrome tarayıcıyı kullanan iOS cihazları için de adımlar aynıdır. Apple’ın Safari tarayıcısını iPhone‘larında, iPad’lerinde ve iPod Touch medya oynatıcılarında kullananlar için, ekranın kenarındaki “Paylaş” simgesine dokunun; simge ”ok” üzerinde filizlenen bir kutuya benzer. Simgeler ekranı göründüğünde, büyüteç simgesi bulunan “Sayfada Bul” simgesini görene kadar aşağı doğru kaydırın.

Simgeye dokunun ve arama terimlerinizi girmek için klavyeyi kullanın. IOS Safari tarayıcısı, kelimenin sayfada ilk kez görünmesini sağlar. Sözcüğün bir sonraki haline ilerlemek veya göründüğü önceki yere dönmek için arama çubuğunun yanındaki aşağı veya yukarı oklara dokunun.

Emre Ertetik
İstanbul Bilgi Üniversitesi - Siyaset Bilimi

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız