Cuma, Mayıs 24, 2024

iPhone Satışları Yine Düşüşte. Tim Cook, Ortaya Çıkan Dedikoduları Sorumlu Tutuyor

Geçtiğimiz Salı günü, Apple, son çeyrekte 50.8 milyon iPhone sattığını bildirdi; bir önceki yılın aynı çeyreğinde 51.2 milyon adet satmıştı.

Bir yıl önce Apple, iPhone satışlarındaki ilk düşüşün yaşandığını bildirmişti. iPhone satışlarındaki bu düşüş geçtiğimiz 6 aydır devam etmektedir. Bu da Apple’ın 2001 yılından bu yana yıllık satışlarının gerilemesine neden oldu.

Apple, yaşanan bu düşüşleri Aralık ayında durdurmayı başardı. Bunun nedeni ise iPhone 7 Plus’a gelen büyük talebin altında yatmaktadır. Fakat bu başarı kısa vadede gerçekleşti.

Apple’ın Mart çeyreğindeki toplam satışları, bir önceki yıl 50.6 milyar dolardan 52.9 milyar dolara yükselmişti. iPhone talebindeki hafif düşüş her şeye rağmen kırmızı alarm anlamına geliyor.

Geçtiğimiz Salı günü Apple’ın CEO’su Tim Cook, analistlerle yaptığı görüşmede, “Satın alımının azaldığı iPhone’larda durgunluğun neye dayandığını bulduğumuzda, gelecekteki iPhone’larla ilgili daha erken ve çok daha isabetli raporların geleceğine inanıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Satışlardaki sürpriz düşüş, Apple’ın hisse değerlerini %2 oranında gerilemesine neden oldu. Satışların öncesinde konuşulması gereken ise, bazı analistlere göre, kullanıcıların iPhone satın alımlarını durduracaklarını ve yeni iPhone tanıtımı için yeteri kadar coşkulu olmayacaklarını öne sürdü.

UBS analisti Steven Milunovich bu hafta bir yatırımcı notunda “Apple kullanıcılarının yeni iPhone ürününe geçmek istemediklerini güncelleme beklediklerini ve bu koşullarda iPhone ailesini terk etmeyi istemediklerini” belirtti. “Yatırımcılar, kullanıcıların geçiş yapmaktan çok yeni İphone’u beklediğine inanıyorum.” diye ekledi.

Wall Street, akıllı telefonun onuncu yıl dönümünü kutlayacak olan bir sonraki iPhone için talebi yükseltmeye odaklanmış durumda.

Üç yıl boyunca, iPhone’un dış tasarımı çoğunlukla değişmeden sabit bırakıldı ve bu da yeni iPhone alma ihtiyacını düşürdü. Bununla birlikte, bir sonraki iPhone modeli için kablosuz şarjdan kavisli bir ekrana ve cam tasarımına kadar her şeyi barındıracağı söylentileri sosyal medyada dedikodular arasında yer alıyor.

IPhone satışları şirket için tek sorun değil. Apple, yılın ilk çeyreğinde sadece 9 milyon iPad sattı, önceki yıla göre bu %13 oranında bir düşüş anlamına geliyor.

İki büyük ürünündeki satış düşüşlerinden sonra Tim Cook, Apple’ın akıllı saat, Beats kulaklık ve AirPod kulaklarıyla dikkat çekmeye çalıştı.

Tim Cook, “Eğer bu yan ürünler tek başlarına ayrı bir şirkette toplanıp satılsaydı, ortaya çıkardıkları ciroyla şirket Fortune 500 listesine girerdi. Fortune 500’deki en küçük şirket 5 milyar dolarlık ciro yapıyor.” dedi.

Apple’ın hisse değerleri, bir sonraki iPhone’un çıkışı dolayısıyla iyimser bir şekilde son aylarda yüksek seviyelere ulaştı. Şirketin pazar payı, geçtiğimiz Salı günü açıklanan kazanç raporundan önce, ilk kez 800 milyar dolarlık bir puanla kapadı.

Emre Ertetik
İstanbul Bilgi Üniversitesi - Siyaset Bilimi

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız