Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Samsung’un Kendi Kendini Süren Araba Çalışmaları Onaylandı

Samsung, Güney Kore yollarında kendi kendini kullanabilen araba üretimine yeşil ışık yaktı. Ulaştırma Bakanlığı, Samsung’un planladığı test için altyapı ve ulaşımın hazır olduğunu bildirdi. Korea Herald‘a göre şirket, testler için özel bir Hyundai arabası kullanıyor. Teknoloji devindeki yetkililer ise Samsung’un araba üretme niyetinde olmadığını açıkladı.

Samsung sözcüsü, “Test çalışmasının onaylanması, Samsung’un kendi kendine sürüş yapan araba üreteceği anlamına gelmiyor. Pilot çalışma kendi kendine yeten bir otomobil için yazılım ve çözüm geliştirme için yapılmaktadır ve başka bir amacı da yoktur.” ifadelerini kullandı.

‘Karmaşık Manevralar’

Araba, Samsung’un yapay zekası ve derin öğrenme yazılımı ile eşleştirilen diğer şirketler tarafından yapılan lazer ve radar sensörleri ile donatılmış olacak. Amaç, yapay zekaya kötü hava koşulları da dahil olmak üzere çeşitli koşullarda daha iyi nasıl sürüş yapabileceğini öğretmektir.

Coventry Üniversitesi’ndeki Mobilite ve Ulaşım Merkezi’nden Dr. Siraj Ahmed Shaikh, “Sürüş yeteneği karmaşık bir işlemdir. Bazı şeyler çok kolaylıkla otomatik hale getirilebilir, ama küçük manevraların otomatik hale getirilmesi oldukça zordur.” diye belirtti.

Dr. Shaikh, Samsung’un “Çok süslü kesme kenarı derin zihin teknolojisine” odaklanarak, karmaşık manevra kabiliyetinin üstesinden gelmesinin çok zor olacağını belirtti. Samsung, Güney Kore Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı’na göre kendi bilgisayar modüllerini ve sensörlerini de geliştirmeyi planlıyor.

Geçen yılın Kasım ayında şirket, böyle bir yazılım ve bileşen geliştiren ABD firması Harman’ı 8 milyar dolara satın aldı. Bu yıl Ocak ayında Samsung, otomobil üreticilerine satılabilecek kendi kendini kullanabilen araba platformu geliştirmeyi planladığını açıklamıştı.

Dr Shaikh, “Otomotiv endüstrisi, bir yerden bir anakart ve başka bir yerden başka bileşenler satın alıp bir araya getirebileceğiniz bilgisayar endüstrisine benzer bir şekilde kuruldu.” diye açıklama yaptı.

Üreticilerin tedarik zincirini gerçekleştirilmesi konusunda hangi teknolojinin orada olduğunu ve nasıl bir araya getirileceği hakkında çok iyi bir görüşleri var.

Emre Ertetik
İstanbul Bilgi Üniversitesi - Siyaset Bilimi

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız