Asfalt, Pillerin Daha Hızlı Şarj Edilmesine Yardımcı Oluyor

0
846
Çoğu modern mobil cihazlar gücünü lityum pilden alıyor. Fotoğraf: BALOON111

Lityum pillerin, asfalt kullanarak 10 ila 20 kat daha hızlı şarj olması ABD’deki araştırmalara göre artık mümkün olabiliyor.

Rice Üniversitesi’ndeki bilim adamları, viskoz sıvıdan elde edilen karbonu kullanarak bir pil bileşeni yaparak şarj süresini hızlandırdı. Araştırmacılar, testlerdeki pillerin asfalt kullanılarak tam güç elde ettiklerini söyledi. Ayrıca araştırmacılar, asfalt kullanmanın, bir pilin ömrünü kısaltabilecek durumların oluşumunu da durdurduğunu keşfettiler.

Daha Hızlı Şarj Olma

-Advertisement-

Pilleri geliştiren laboratuarın başında olan Prof. James Tour, “Bu pillerin kapasitesi çok büyük. Dikkat çekici olan şey ise pilleri sıfır şarjdan tam şarj durumuna getirmek normalde iki saat sürerken asfalt kullanarak bu sefer beş dakikada tam dolu hale geldiler” açıklamasını yaptı.

Rice ekibi(üniversite), pillerini yapmak için, grafen nanoribbler ile karıştırılan ve daha sonra lityum metal ile kaplanan asfalttan türetilen karbonu kullandı.

Profesör Tour, bu yeni yaklaşımın arkasındaki üretim sürecinin, hızlı şarjlı piller yapmak için geliştirdiği daha önceki tekniklerden daha basit olduğunu söyledi. Rice ekibi, prototip pilleri, teknolojinin stabil olmasını sağlamak için yüzlerce dolum ve boşaltma döngüsüne tabi tutmuştur.

Bu test ayrıca, pillerin “lityum dendrit” adı verilen ve cihaz ömrünü sınırlayan bir maddeyle yapılmasından kaynaklı olan pil ömrünün azalmasının önüne geçebileceklerini gösteriyor.

Araştırmanın detayları, ACS Nano bilimsel dergisinde yayınlandı. Rice grubu, gelişmekte olan birçok hızlı şarj teknolojisinden sadece birisidir.

Bu yılın başlarında StoreDot, hakkında şüphe uyandırmasına rağmen 2018’de hızlı şarj pillerini piyasaya süreceklerini açıkladı. Tesla, Qualcomm ve diğerleri de şarjı hızlandırma yolları üzerinde çalışıyorlar.

CCS Insight danışmanlığından Ben Wood, Rice araştırması hakkında bazı şüphelerini dile getirdi. Ben Wood “Bu iddiaların çoğunu biliyor ve duyuyoruz. Tecrübemizden kaynaklı onlara karşı son derece temkinli davranmayı öğrendik” dedi.

Ayrıca, insanlar artık telefonlarını daha uzun süre tuttuğundan, telefonlarını planladıklarından daha erken değiştirmelerine veya bataryanın takas edilmesi için ödeme yapmalarına neden olan teknolojilerin fikirlerinden hoşlanmayabileceğini de ekledi.

Pocket-lint teknik haber web sitesinin kurucusu ve başkanı Stuart Miles, araştırma hakkında daha ihtiyatlı davranıyordu. Miles, “Pillerle ilgili taleplerimiz arttığında ve artmaya devam ettikçe, daha hızlı şarj olmasını sağlamak için herkesin odak noktasında ön planda olacaktır. Teknolojimizle yaptığımız işlerin birçoğu pillerin kısa ömürleriyle sınırlı ancak, telefonlarımızı veya bilgisayarlarımızı, arabalarımıza benzin doldurduğumuz gibi doldurursak başarılan şeyleri artık siz hayal edin.” ifadelerini kullandı.

Çeviren: Emre Ertetik

Kaynak: BBC

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here