Cuma, Mayıs 24, 2024

Elon Musk, Mars Planlarını Güncelleyeceğine Dair Söz Verdi

SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın Mars’a bir milyon insan gönderme planları yayımlandı ve Musk şimdiden güncelleme üzerine çalıştığını söylüyor.

Yeni yayımlanan bu versiyon, New Space Websitesindeki Musk’ın Eylül ayında Meksika’da Uluslararası Uzay Kongresinde yaptığı 95 dakikalık konuşmasının özetini içeriyor. Bu konuşmada Elon Musk, yapımı onlarca yıl sürecek olan ve tanesi 100 yolcu taşıyabilecek devasa uzay araçları projesinin planların açıklamıştı.

Bu raporu yayımlamak hem uzay yolculuğu ile ilgilenen topluluğun SpaceX’in vizyonunu basılı olarak görmelerini sağlamakla beraber hem de gelecekteki uzay çalışmaları için değerli bir referans arşivi bulunmasını mümkün kılıyor.” diyor Nasa yöneticisi Scott Hubbard.

16 sayfalık basılı plan Mars fırlatma görevlerinin SpaceX’in kiraladığı Nasa’nın Kennedy Uzay İstasyonu’nda(Kennedy Space Center) bulunan tarihi Fırlatma Kompleksi 39A’dan(Launch Complex 39A) yapılmasını öneriyor. Musk, “Gelecekte daha fazla fırlatma noktası yapmayı planlıyoruz ve muhtemelen bir tanesi de Texas’ın güney kıyısında olcak” açıklamasında bulundu.

Attığı birkaç tweet ile Musk, versiyon 2’nin yakında çıkacağını belirtti.

Mars’ta kolonileşme(Konuşmamı kullanarak bunu oluşturduğu için Profesör Hubbard’a teşekkür ederim). Plan için büyük değişiklikler yolda.

V1’deki en temel hata üzerinde yoğunlaşan (Dev roketlerin geliştirilmesi ve operasyonunun nasıl ödeneceği) Mars V2 planı yakında geliyor.

Geçmişte Musk, multi-milyarlık geliştirme ve operasyon aşamalarını ödemek için 3 farklı yol olduğundan bahsetmişti;

  • Uydu genişbant geliri: SpaceX’in uydu takımyıldızı(satellite constellation) dünya çapında internet erişimi sağlamayı başardığı zaman şirket bu ağın yıllık onlarca milyar dolar gelir getirmesini bekliyor. SpaceX’in Redmond, Wash’taki mühendislik merkezi takımyıldızın geliştirme aşamasında önemli bir rol oynuyor. Musk 2015’te Seattle’a yaptığı ziyarette uydu planlarını gözler önüne sererken gelirin Mars’taki şehrin ödeneğine yardımcı olacağına dair söz verdi.

  • Yolcu bilet ücretleri: Yolcular Mars’a yolculuk için 6 haneli rakamlar ödeyecek. Musk Apollo-stili yolculuk için kişi başı 10 milyar dolar tutacağını söyledi. Musk, ücreti kişi başı 200,000 dolar veya daha az yapmak istediğini söylerken bunun kolay olmayacağını da belirtti. Musk’ın bu ödemeleri kısmak için ürettiği ana teknoloji projeleri şunlar; roketlerin tekrar kullanımı, uzayda yakıt doldurma ve Mars’ta Metan yakıt üretimi.

  • Genel-özel-kişisel ortaklık: Musk özel sektördeki birçok insanın Mars’ta bir üs kurulması için fon sağlamaya istekli olduklarını söyledi. Devlet fonu da muhtemelen var. Ve Musk “Benim kişisel olarak mal varlığı toplamamda ki ana sebep bu projeye fon sağlamak.” dedi. Musk’ın serveti toplamda 17 milyar dolardan daha fazla.

SpaceX Mars’a yolculuk için kullanılacak Metan yakıtlı Raptor roketlerin geliştirilmesi ve gerekli olan dev karbon-alaşımı yakıt tankları için halihazırda büyük ödenek sağlıyor.

Yazan: Alan Boyle

Çeviren: Tolga Erşeker

Kaynak: Greekwire

Popüler Akım
Popüler Akım, siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat, tarih, moda, bilim&teknoloji ve sinema gibi birçok alanda çeviri ve denemeler yayınlayan bir sosyal medya platformudur.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız