Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Google, YouTube’daki Terör Videolarına Karşı Mücadele Sözü Veriyor

Google, terörle ilgili materyallerin çevrimiçi yayılımı ile mücadele için kullanacağı dört önlemi açıkladı.

Uyguladığı önlemler arasında uygunsuz materyali tespit edebilen daha akıllı yazılımlar ve içeriği incelemek için uzmanlarının daha fazla kullanılması yer alıyor.

Google, terörizmin “açık toplumlara saldırı” olduğunu ve etki alanını daraltmanın kritik bir zorluk olduğunu ve terör içeriklerini uzun süredir kaldırmak için çok uğraş verdiklerini ancak daha fazla efor sarf edilmesi gerektiğini belirtti.

Önlemler adım adım esas olarak Google’ın video paylaşım sitesi olan YouTube’da uygulanacak.

Atılacak adımlar şu şekilde:

  • Terörizm ve şiddeti öven videoları tanımlamak için “makine öğrenimi” kullanan eğitim yazılımına daha fazla mühendislik kaynağı koymak
  • Videoları sınıflandırmak için nihai kararlar verebilecek “güvenilir spamlayıcılar” sıfatında insanlar işe alınacak
  • YouTube politikalarını ihlal eden videolar üzerinde daha sert bir duruş sergileyecek
  • Radikalleşmeye karşı atılan adımlar büyütülecek.

Buna ek olarak, Facebook, Microsoft ve Twitter ile çalışarak diğer küçük şirketlerin sorunlu içeriğini polise sunmak için kullanabileceği teknolojiyi üreten bir endüstri organı kurmasını sağlayacağını belirtti.

Google’ın genel hukuk danışmanı Kent Walker, “radikaller ve teröristler, yalnızca güvenliğimize değil, aynı zamanda değerlerimize de saldırmaya çalışmaktadır. Bu değerler toplumlarımızı açık ve özgür kılan şeylerdir. Onlara asla izin vermemeliyiz.” ifadelerini kullandı.

İşçi Partisi Parlamento üyesi Yvette Cooper, Google’ın harekete geçme sözüne hoş bir karşılık verdi.

Avam Kamarası İçişleri Komisyonu Başkanı seçim komitesi koltuğundaki Cooper, sosyal paylaşım ağlarını ve yasadışı içeriği kökünü kazıyan çabaları eleştiren bir raporun başında yer alıyor.

Cooper, “Seçim komitesinin yasadışı ve radikal içerik aramak ve bunlara son vermek için daha proaktif olmalarını ve kazançlarının çoğunu ılımlılıkla yatırım yapmalarını” önerdi.

Ayrıca Cooper, “Google’ın şimdi proaktif bir şekilde içeriği taraması ve kendi sitelerini denetlemeye yardım eden güvenilir spamlayacıları fonlayacağı yönündeki haberler, bu nedenle önemlidir ancak halen yapılması gereken birçok adım var.” diye ekledi.

Google’ın yaptığı duyurular, Facebook’un kolluk kuvvetlerine yapay zeka çalışmalarıyla yardımda bulunacağını söylemesinin ardından geldi.

Çeviren: Emre Ertetik

KAYNAK: BBC Technology

Emre Ertetik
İstanbul Bilgi Üniversitesi - Siyaset Bilimi

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız