Sınırsız Güneş Enerjisi Teknolojisi Geleceğimizi Tamamen Değiştirebilir

0
989

Kısaca:

  • Bir enerji uzmanına göre güneş enerjisinin yaygınlaşması, 1 kW elektriğin birim fiyatının bir kuruş olabileceği kadar ucuz ve etkin bir şekilde sınırsız enerjiye imkan verecek.
  • Güneş enerjisi yavaş yavaş enerjide hakimiyeti sağlamasını hızlandıracak büyük altyapı projelerine entegre ediliyor.

Güneş Yükseldikçe Petrol Düşüyor

2016 yılında güneş enerjisi bir canlanma yaşadı -ucuz güneş panellerinden inovatif ev ve araba çatısı malzemelerine, güneş panelli yollara ve hatta bir adanın tamamına elektrik sağlamaya… Güneş enerjisinde yeni bir çağa girmiş gibi görünüyoruz. Ama bu kadarıyla da bitmiyor. Fransız enerji firması Engie’nin araştırma, teknoloji ve inovasyon biriminin başında bulunan Thierry Lepercq’e göre gelecek yıllarda güneş enerjisinin yükselişini görebiliriz.

-Advertisement-

Lepercq, Bloomberg ile bir röportajında “Yarı-sınırsız ve bedava enerji sözü veriyoruz.” ifadelerini kullandı. İddiaları hiçbir çevresel endişe taşımıyor. Tam tersine, ekonomik bir bakış açısıyla yorumluyor.

“Güneş, batarya, elektrikli ve hidrojenli taşıtlar ve bunlara bağlı cihazlar J eğrisinde.” diyor Lepercq. “Yüzde yüz yenilenebilir bir enerji sistemi için tek eksik olan şey hidrojen, ve bunun için de teknolojik temeller zaten var.” Lepercq, dünyanın en güneşli yerlerinde güneş enerjisi fiyatının her megawatt-saat (kabaca 1¢/kWh) için 10 doların altına düşeceğine inanıyor.

Yenilenebilir enerjinin yükselişinin bir sonucu olarak, petrol fiyatlarının çok büyük bir hızla düşmesi bekleniyor. “Petrol talebi 2025 yılına kadar devam etse bile, piyasalar talebin ciddi derecede düşeceği beklentisinde olursa, fiyatı da 10 dolar’a kadar düşebilir” diyor.

“Araba üreticilerinin 500 kilometreyi aşan menzilli, elektrikle çalışan taşıtları satışa çıkarmasıyla şarj istasyonları gittikçe yaygınlaşacak ve bu yüzden birçok şehir benzinli ve dizel arabaları yasaklayacaktır. Değişim aşamalı bir şekilde gelecek.” diyerek ekliyor Lepercq.

güneş enerjisi

Gerçekten insanların yenilenebilir enerjiyi pahalı olarak gördüğü zamanlar geride kaldı. Bunun yerine, ileride daha da pahalı hale gelecek olan geleneksel kömür kaynaklarından uzaklaşır hale geldik.

Güneş Enerjisi Parlıyor

Güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerjinin fiyat potantisiyelini gören Lepercq, bu konuda yalnız değil. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) yakın zamanda güneş enerjisinin nasıl fosil yakıtlardan daha ucuza mal olduğunu gösteren bir rapor yayımladı.

Son yıllarda yenilenebilir enerji teknolojisi, özellikle güneş ve rüzgar, ekonomik rekabet ve sayısı git gide artan vakalar için “şebeke eşitliği” yaratmaya yetecek verimlilikte yüksek kazançlar elde etti.  Örneğin, sadece beş yıl önce oldukça rekabet dışı olan şebeke ölçeğinde güneş pilinin sübvansiyonsuz, seviyelendirilmiş maliyetinin yıllık bileşik faizi %20 oranında azaltıldı. Bu da çoğu ülke için onu kömürden sadece daha uygulanabilir değil aynı zamanda daha çekici hale getirdi.

Tüm bunların nedeni, yukarıda da bahsedildiği gibi, güneş enerjisi kullanımında bir artış görmemiz. Başarılı yenilikler getirildi. Uluslar ve özel şirketler de bu alanla ilgilenmekte. Geniş kapsamlı bir güneş enerjisi altyapısının kurulduğunu görmekteyiz.

güneş enerjisi ve solar
Fotoğraf: ABDELJALIL BOUNHAR/ASSOCIATED PRESS

Şimdi artık deniz suyunu ve güneş enerjisini kullanarak tarım ürünleri yetiştiren bir çiftliğimiz var, en büyük güneş enerjisi arıtma tesisini inşa ettik ve hatta güneş enerjisiyle çalışan süper bilgisayarlar işletiyoruz ve güneş enerjisinin kullanılabildiği yöntemler sadece birkaç yıl içinde daha iyi olacak.

Gerçekten, yarı-sınırsız ve bedava enerji yolda.

Yazan: Dom Galeon

Çeviren: Berfin E. Bulut

Kaynak: FUTURISM

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here