Talihsiz Denek; David Reimer

0
2006

Tarihin en uzun süren cinsiyet değiştirme deneyi ve bu deneyin mağduru David Reimer’ın hikayesi. Hazırsanız buyrunuz…

Talihsiz Denek; David Reimer

22 Ağustos 1965’te Kanada’nın Winnipeg kentinde ikiz erkek çocuklar: David ve Brian Reiner kardeşler dünyaya geliyor. Henüz altı aylıkken David ve Brian’a, idrar yapmada güçlüğe neden olan ve sık sık enfeksiyon geçirmeye yol açan “fimozis” teşhisi konuyor. Kısa sürede riskli bir hale dönüşen bu hastalık ile mücadele etmek amacıyla doktorlar, tıbbi amaçlarla çok nadir uygulanan sünnet uygulamasını yapma kararı aldılar. Ancak doktorların daha bilindik kesim yöntemleri yerine, yakma tipi sünnet yöntemini tercih etmeleri, Brian ve David’in hayatını değiştirecekti.

-Advertisement-

Talihsiz Denek; David Reimer

Ameliyatta yaşanan kaza sonucu ikizlerden David’in penisi tamamen yanarak kullanılamaz hale geliyor. Çocuklarının gelecekteki cinsel sağlığından ve güveninden endişe duyan aile, onu dünyanın bir numaralı tıp okulu olan Johns Hopkins Hastanesi’ne götürüp Psikiyatrist Dr. John Money ile görüşüyorlar. Dr. Money, cinsiyetin çok küçük yaşlardan itibaren çevre tarafından öğrenildiğini ileri süren Nötral Cinsiyet Teorisi’ni savunmaktaydı. Money’in savunduğu Nötral Cinsiyet Teorisi’ne göre (ki bu bugün büyük ölçüde reddediliyor) cinsiyet, çocukların küçükken çevreden öğrendikleri bir şeydi. Dolayısıyla da davranışsal müdahalelerle, küçük yaşlarda cinsiyeti değiştirmek mümkündü. Ayrıca hasar gören penisi onarmaktan daha kolay olan şey, yeni bir vajina yapmaktı. Ve “şansa” bakın ki yıllardır savunduğu teoriyi ispatlayarak ününe ün katmasına vesile olacak bir vaka ile karşı karşıyaydı. Hemde muazzam bir vaka. İkizi olan Brain deney için harika bir kontrol grubu olacak ve tüm psikolojik sapmalar, sorunlar ve hatalar tespit edilebilecekti.

Talihsiz Denek; David Reimer
Dr. Money ve David

Araştırmacılar, aileyi bu konuda ikna ederek David 22 aylıkken orşektomi uygulayarak testislerini aldılar. Tüm aile sıkı bir eğitime alınarak, David’in bir dişi olarak büyütülmesi için gerekli tüm tedbirlerin alınması sağlandı. Ayrıca bir dişi gibi hissedebilmesi için düzenli olarak östrojen hormonu verilmeye başlandı. Yeni ismi Brenda olacaktı. Doktor Money, David’e gerekli tüm psikolojik desteği vereceğini garanti ediyordu. Süreci yakından takip edecek, belirli dönemlerde David’le görüşecek ve onu çeşitli deneylere tabii tutacaktı.

Talihsiz Denek; David Reimer
David ve ikiz kardeşi Brain

Bununla birlikte Dr. Money, Brenda ile yaptığı görüşmelerde onun bir kız olduğunu vurgulayacak telkinlerde bulunuyor, ekibinden doktorlar da Brenda’yı ikizi Brian ile zaman zaman çıplak bırakarak erkek değil kız olduğunu fark etmesini sağlamaya çalışıyordu. David’in cinselliği bir dişi gibi tanıması ve anlamlandırması için, küçük yaşlarda dişilerin seks pozisyonlarını öğrenmesi gerekiyordu. Bu yüzden araştırmacılar, bunu yaparken kötü bir niyet beslemeseler bile onu zorla cinsel pozisyonlara sokuyor ya da uzun süre çıplak bırakarak cinsel organını keşfetmesini istiyorlardı.

Money, araştırmanın başarılı ilerlediğine inanıyordu. Araştırma notlarına şöyle yazmıştı:
“Çocuğun hareketleri çok net bir şekilde küçük bir kızı andırıyor; erkek kardeşininki gibi erkeksi hareketleri bulunmuyor.”

Talihsiz Denek; David Reimer

Aile de benzer şekilde, deney olduğunu bilmedikleri bu sürecin başarıyla ilerlediğini söylüyordu. Ancak hiçbir şey yolunda değildi. Brenda kız kıyafetlerinden hoşnut değildi, elbiseleri yırtıyor, oyuncak bebekleri öfkeyle hırpalıyordu. Zorla Brian’ın oyuncaklarını alıp onlarla oynuyordu. Erkek kardeşi gibi ayakta işemeye çalışıyor, okulda erkekler tuvaletine gidiyordu. Kızlar onun bu garipliğinden dolayı çekiniyor, kızlar tuvaletine girmesi gerektiğinde onu engelliyorlardı.

David 22 aylık olduğu zamandan ergenliğine kadar, karnına açılan bir delikten idrarını yapmak zorunda kaldı. Doktorlar, ona dışarıdan verdikleri östrojenle göğüslerinin çıkmasını sağladılar. Sonra David büyümeye, kendini anlamaya ve ailesinden uzaklaşmaya başladı. Dr. Money, aileye David’e bir vajina inşa edebileceğini söyledi. Bu, aileyi korkuttu ve artık deneyi sürdürmekten vazgeçtiler. David, daha 13 yaşına geldiğinde intihara meyilli bir psikoloji geliştirmişti.

Talihsiz Denek; David Reimer

David 15 yaşına geldiğinde, ailesi ona cinsiyetiyle ilgili tüm gerçekleri anlatma kararı aldı. Bu gerçekler, David’i derinden sarsmıştı. David, dişi olmaya zorlanan kimliğini reddetti ve kendini Brenda olarak değil, David olarak tanımlamaya başladı. Uzun saçlarını kestirdi. Östrojen nedeniyle oluşan göğüslerini aldırdı ve iki kez falloplasti ameliyatı geçirerek yeni bir penis inşa edilmesini sağlamaya çalıştı.

 

 

 

 

Hiçbir zaman evlenemeyeceğini düşünmesine rağmen 1990 yılında Jane Fontain’e âşık oldu ve Jane ile evlenerek Jane’in üç çocuğunun üvey babası oldu.

Talihsiz Denek; David Reimer
David ve Jane

Ancak ne yazık ki mutluluğu uzun sürmedi. İkiz kardeşi Brian, başlarından geçen travmatik deneylerin de etkisi olduğu düşünülen bir şekilde öncelikle şizofren oldu, sonrasında ise aşırı dozda antidepresan kullanımı sonucu 2002 senesinde öldü. David’in ise hormonal dengesinin sağlanamaması nedeniyle yaşadığı psikolojik sorunlara evlilik sorunları eklenmişti. İşsizlik ve parasızlık sorunlarıyla mücadele etmesi gerekiyordu. Bir de ikizinin ölümü onu derinden sarsmıştı. 5 Mayıs 2004 sabahı bir manavda kendisini kafasından vurarak 38 yaşındayken intihar etti.

Talihsiz Denek; David Reimer

Dr. John Money, başarısızlıkla sonuçlanan deneyin ardından sessizliğe gömüldü ve bu konuda hiçbir şey yazmamayı tercih etti. Ancak Money’in ekibinden Dr. Colapinto 2004 yılında bu deneyin nasıl başarısızlıkla sonuçlandığını tüm dünyaya açıkladı. David başından beri Brenda olamamıştı. Bu korkunç araştırma, cinsel eğilimin doğuştan geldiğine ve değiştirilmesinin olanaksız olduğuna delil sayılabilecek araştırmalar arasında sayılmaktadır.

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here