Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Snapchat Yeni Spectacle Gözlüklerini Avrupa’ya Getiriyor

Snapchat Avrupa’da Londra, Paris, Berlin, Barselona ve Venedik şehirlerine yerleştirdiği, Snapbot ismini verdiği otomat makinelerinden, tanesi 129 Euro olan Spectacle isimli kameralı gözlüklerini satışa sundu.

Bu gözlükler ilk defa ABD sınırları dışında satışa sunuluyordu. Londra, Paris, Berlin, Barselona veya Venedik’e gitme ihtimali olmayan vatandaşlar için gözlükler Spectacles.com adresinde Avrupa içinde satışa sunuldu.

Snapchat Yeni Spectacle Gözlüklerini Avrupa'ya Getiriyor

Spectacles gözlükler, Snapchat’in özel donanım konusundaki ilk akını oldu. Snapchat hem ismini değiştirdi hem de kendisinin artık bir uygulama firması olmadığını ve kamera şirketi olduğunu açıkladı. Snap kendi hakkında “Kamerayı ve kullanımını tekrar keşfetmek, insanların hayatlarına dokunmak ve onların birbirleriyle iletişimini geliştirmek adına elimize geçen en iyi fırsat.” dedi ve “Ürünlerimiz insanların kendilerini ifade etme biçimlerini güçlendiriyor.” diye ekledi.

Spectacles, bluetooth veya wi-fi ile sapındaki kameraya bağlanılabilen bir güneş gözlüğüdür. Kamera 10 saniyelik geniş açılı dairesel formatta videolar çeker ve kullanıcının yaşadıklarını en iyi şekilde yansıtmalarına imkan sağlar.

Snapchat’in kendi uygulamasında dairesel videolar, tam ekran formatında görünür ve kullanıcıların telefonu hareket ettirerek görüntüyü değiştirmelerini sağlar. Eğer videolar Twitter veya Instagram gibi başka bir uygulamaya aktarılır ise tüm karenin köşeleri kesilmiş bir şekilde tam daire olarak görünür.

Snapchat Yeni Spectacle Gözlüklerini Avrupa'ya Getiriyor

Eylül ayında ürününü duyuran Snapchat’in yöneticisi Evan Spiegel “Olay, artık insanların ürünü ne kadar sevdiklerini ve ürünün hayatlarına uyup uymadığını anlayabilmek.” dedi.

Evan, prototipi nişanlısı Miranda Kerr ile birlikte gittiği tatilde denedi. Evan, Wall Street Gazetesine verdiği nadir demeçlerden birinde “Bu bizim ilk tatilimizdi ve bir iki günlüğüne Big Sur’a gitmiştik. Odun parçalarının üzerinden, ağaçların arasından geçerek ormanın içinden yürüdük ve Spectacle gözlükler ile kaydettiğim videoyu izlerken kendi gözlerimle yaşadığım deneyimin aynısını yaşadım. Deneyimin fotoğraflarına bakmak güzeldir, fakat deneyimin deneyimini yaşayabilmek bambaşka bir duyguydu. Neredeyse o anı tekrar yaşıyor gibiydim.” dedi.

Spectacle, Snap’in mart ayındaki IPO hedefine ulaşma konusundaki hırsını göstermiş oldu. O zamandan beri şirket Facebook’un direk rakibi olmak ya da daha benzersiz hibrid bir medya-teknoloji şirketi olmak konusunda yatırımcıları ile tartışma içindedir.

Eğer şirketin en son kullanıcı rakamlarına bakarsak durumun endişe verici olduğunu görebiliriz. Dünya çapında günlük 166 milyon aktif kullanıcısı var fakat kullanıcı sayısı yeterli hızda artmıyor. Snap çok varlıklı, genç ve kadın kullanıcı tabanının kendisini diğer teknoloji şirketlerinden farklı hale getirdiğini ve ham rakamların durumu maskelediğini savunuyor.

Yazan: Alex Hern

Çeviren: Tolga Erşeker

Kaynak: The Guardian

Popüler Akım
Popüler Akım, siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat, tarih, moda, bilim&teknoloji ve sinema gibi birçok alanda çeviri ve denemeler yayınlayan bir sosyal medya platformudur.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız