Uluslararası Robot Düellosu 17 Ekim’de

0
1368
Fotoğraf: megabotsinc

Dövüşe Hazırlanın!

İki yıl önce, MegaBots Inc. adıyla ABD’li mühendislerden oluşan bir ekip, Japonya’lı meslektaşları Suidobashi Ağır Sanayi’ye robot düellosunda meydan okudu. Uzun süredir beklenen bu düello 17 Ekim Salı günü gerçekleşecek (Türkiye saati ile 18 ekim saat sabah 5’te gerçekleşecek). Başlangıçta Ağustos ayında başlaması planlanan düello bilinmeyen nedenlerle ertelenmişti. Sanıyoruz, robotları inşa etmek ve test etmek uzun zaman alıyor.

Uluslararası robot düellosu, herkesin görebileceği şekilde Twitch üzerinden aktarılacak, ancak düello canlı yayınlanmayacak. MegaBots’un Eagle Prime’ı ve Suidobashis’in Kuratas’ı arasındaki kavga, Japonya’da terk edilmiş bir çelik fabrikasında yapıldı. İzleyicilerin izleyecekleri, muhtemelen düzenlenmiş bir versiyon olacak; Düello, birden fazla raunttan oluşuyordu ve rauntlar arasındaki onarımlar birden fazla gün sürdü.

-Advertisement-

MMA ve robotik uzmanlarından Saura Naderi’nin mühendislerinden ve yorumcularından Mike Goldberg, iki takım mühendis ve yorum ekibinden ayrı olarak, dövüşe tanıklık edecek hiçbir izleyici yoktu. MegaBots’tan Gui Cavalcanti The Verge’e, düelloda bir nakavt sistemi üzerinde savaşıldığını açıkladı. Bu, bir takımın diğer takımın robotunu devirdiğinde veya devre dışı bırakması durumunda kazanabileceğini gösteriyor.

Dövüş Makineleri

Ağırlık, boyut ve silahlar da dahil olmak üzere robotlar için teknik özellikler iki takımın seçimine bırakılmıştı, ancak silahların “metali kesmesi ve sadece zarar vermesi” gerekiyordu. Her iki robot da pilotları içinde, robotlarının vücuduna veya kokpite nüfuz edebilecek her şeye temkinli olacaklardı.

Yine de nispeten yavaş bir kavga için hazır olun. Yukarıdaki videoda gördüğünüz gibi Eagle Prime, 12 ton ağırlığında ve dolayısıyla çok hızlı hareket edemiyor. Bununla birlikte, insanlar her iki robotun da, saldırılara karşı eskiv çizmesini ve saldırılara karşı olacak şekilde karşı bir saldırıya geçmelerini görmek için can atıyor.

Yazan: Kyree Leary

Çeviren: Emre Ertetik

Kaynak: Futurism

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here