Cuma, Mayıs 24, 2024

Ailecek Evde Oynayabileceğiniz Oyun Önerileri

Ailecek evde oynayabileceğiniz oyunlar ikiye ayrılmaktadır. Bunlar; herhangi bir malzemeye ihtiyaç duymadan oynayacaklarınız ve masa oyunlarıdır. Siz de akşamları veya hafta sonları ailenizle kaliteli vakitler geçirmek istiyorsanız, çocuklarınızın da dikkatini çekecek oyunları tercih edebilirsiniz. Günümüz çocuklarının içine doğdukları teknoloji çağı sebebiyle her bireri oyunları bilgisayarlardan, tabletlerden veya teknolojik diğer aletlerden oynamaya alışmış olabilirler. Bunun yanında fiziksel dünyanın içine çocuklarınızı daha fazla çekebilmek için masa oyunlarını tercih edebilirsiniz. Böylece teknolojik aletlerin yaydığı radyasyondan çocuklarınızı biraz daha uzaklaştırabilir, teknolojik aletler olmadan da güzel vakitler geçirebileceklerini onlara gösterebilirsiniz. Teknoloji bu kadar hayatlarımızın içine girmeden önce aile büyüklerimizin eskilerde oynadıkları oyunlardan ilham alabiliriz.  Sessiz sinemadan isim-şehire, karaokeden jengaya pek çok oyun önerisinin bulunduğu yazımızı okuyarak aileniz ile birlikte en fazla keyif alacağınız oyunu seçebilirsiniz. Ailenizle kaliteli vakitler geçirdikçe aile bağlarınızın çok daha güçlendiğini hissedebilirsiniz. Hepinize şimdiden iyi eğlenceler 🙂

Hepimizin Hayatında En Az Bir Kere Oynadığı İsim-Şehir Oyunu

Bu oyunu oynamak için ihtiyacınız olan tek şey kağıt ve kalemdir. Kişi sayısı kadar kalem ve kağıt alınır. Bir kişi aklından alfabenin harflerini sırayla sayarken başka bir kişi “dur” der. Harfleri sayan kişi en son aklından geçirdiği harfi söyler. Belirlenen harfle ilgili oyuncular; isim, şehir, hayvan, bitki, ünlü gibi pek çok kategoride kelimeler türetir. En çok kelime türen kişi puanları toplar ve oyunu kazanır.

Küçük Çocukların Oynamaktan Çok Keyif Aldıkları Oyun : Deve-Cüce

Oyunu yöneten bir kişi vardır. Bu kişi deve dediğinde oyuncular ayağa kalkar, cüce dediğinde herkes oturur. Yönlendirmenin tersini yapan oyuncular, oyundan elenir. Özellikle sekiz yaşından küçük çocukların oynamaktan çok keyif aldıkları oyunlardan biridir.

Nostaljik Bir Gece İçin Sessiz Sinema Oyunu

Yine hepimizin hayatında en az bir kere oynadığı oyunlardan biri de sessiz sinemadır. Özellikle elektrikler gittiğinde veya teknolojik bir alet olmadan vakit geçirmek istediğimizde oynayabileceğimiz sessiz sinema oyunu ile harika vakitler geçirebilirsiniz. Çocuklarınızın genel kültürünün de artmasına sağlayacak bu oyun ile önceden izlediğiniz onlarca filmi anımsayabilirsiniz. Oyundan kısaca bahsedecek olursak: Kişi sayısına göre oyuncular gruplara ayrılır. Belirlenen bir film karşı takıma konuşmadan, sadece hareketler ile anlatılmaya çalışılır. En çok film bilen takım kazanır.

Sıcak-Soğuk Oyunu

Herhangi bir masa oyununa ihtiyaç duymadan oynayabileceğiniz oyunlardan biri de sıcak-soğuk oyunudur. Bulunduğunuz odadan bir kişiyi çıkardıktan sonra odada bulunan bir nesneyi seçersiniz. Ardından dışarıya çıkardığınız oyuncuyu içeri çağırırsınız. Oyuncu odada dolaştıkça belirlediğiniz nesneye yakınsa sıcak, uzaksa soğuk dersiniz. Oyuncu belirlediğiniz nesneyi bulana kadar bu oyuna devam edebilirsiniz.

Önerebileceğimiz diğer oyunlar ise : Evet-hayır oyunu, kulaktan kulağa, tombala, dört işlem oyunu, karaoke…

Ailecek Evde Oynayabileceğiniz Oyun Önerileri

Masa Oyunları

Jenga

Üst üste yerleştirilen tahta bloklardan sırayla herkes bir blok çeker ve kulenin en üstüne koyar. Kuleyi yıkan oyunu kaybeder.

Tabu

Tabu, biraz daha büyümüş olan çocuklarınızla oynayabileceğiniz keyifli oyunlardandır. Kartlar ile oynanan bu oyun; belirlenen kelimelerin yasaklı kelimeleri kullanmadan çeşitli yöntemlerle anlatılması ile ilerlemektedir. En fazla kelimeyi bilen oyunu kazanır!

Scrabble

Çocuklarınızın eğlenirken kelime haznelerinin gelişmesine de yardımcı olan bir oyundur. Torbadan çekilen harfler ile en uzun kelimeyi üreten daha fazla puan toplamaktadır.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız