Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Ebru Sanatına Yeni Boyut Kazandıran Sanatçı: Garip Ay

Yazan: Pınar Kürekçi

Renklerin suyla dansı ebru, tarihi yüzyıllar öncesine dayanan geleneksel bir Türk el sanatıdır. Su üzerine serpiştirilen boyaların özgürce şekillendirilmesi ve kağıda aktarılmasıyla uygulanan ebru, geçmişte harf ve cilt süslemelerinde kullanılıyordu. Bugün ise ebruyu resim sanatıyla birleştirip modern bir bakış açısı getirmeyi başarmış zamanın ötesinden gelen ebru sanatçısı Garip Ay ebruya yeni bir soluk getirdi.

Garip Ay, ebru sanatı ile üniversitede geleneksel Türk Sanatları okurken tanıştı. Ebrularını aldığı akademi eğitimiyle geleneksel ebru’da olduğu gibi lale, yaprak çizmek dışına çıkardı. İnsanların yaptığı ebruları beğenmesi bu rengarenk sanata daha da tutkuyla bağlanmasını sağladı. Kendi değişiyle bu el değmemiş sanat dalında yeni şeyler yapma heyecanıyla arayışa girdi.

Garip Ay, sanat eğitiminde edindiklerini ebrunun akıcı dinamik bir dokunuşla değişen yapısıyla birleştirdi. Yeni teknik ve figürler kullanarak ve en önemlisi resim sanatını ebruyla bütünleştirerek yaratıcılığına sınır koymadığını gösterdi. Akrilik , kumaş ve cam boyası gibi malzemelerle ebru teknesinin başında her seferinde daha özgün sonuçlar elde etmesini sağladı. Bu özgür ve deneysel üslup çağdaşlarından sıyrılıp öne çıkmasını dolayısıyla başarıyı da beraberinde getirdi. Ay, izleyenleri şaşırtan hayranlık uyandırıcı eserleriyle yüzlerce yıllık geleneksel ebru sanatını çağımıza, hayatımıza taşıyan bir sanatçı.

Hem malzeme hem de figür açısından farklılaşmış kendini ortaya koymuştu ancak bir eksik daha vardı. İzleyiciler bu heyecan verici sanatın hep sonucunu görüyor ve boyaların suyla olan yolculuğuna tanık olamıyordu. Garip Ay ebru yapımını yani eserin ortaya çıkış öyküsünü videoya aldı ve izleyicilerle paylaştı. Bu yöntemsel farklılık insanların ebrunun renkli serüvenine tanıklık etmesini hem ebru sanatını hem de Garip Ay’ın daha çok tanınmasını sağladı. Sanatçı böylece ebruyu kağıt üzerindeki bir öge olmaktan çıkarmış tüm renk ve figürlere hareket kazandırarak eserlerine adeta can vermişti.

Bu yöntemle yalnızca kendisinin değil seyircinin de ebruyu hissetmesini sağladı. Günümüzde Garip Ay’ın videoları sayesinde pek çok insan ebru sanatıyla tanışıyor ve tanışmış olanlar da daha çok benimsemeye başlıyor.

Sanatçı Garip Ay, ebruya olduğu kadar sunuş tekniğine de yenilik getirerek  geleneksel olanı modernleştirip bugüne ve hatta geleceğe taşıyor diyebiliriz.

Sanatın sanatı yapılabilirmiş dedirten Van Gogh Starry Night eseri.

Netflix Türkiye ile ortak gerçekleştirdiği “Narcos”, “The Crown” ve “Stranger Things” dizilerinin video projeleri.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız