Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Cambridge Analytica Nedir?

Türkiye’nin siyasi gündemine bomba gibi düşen Cambridge Analytica Nedir? Millet İttifaki Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İletişim Başkanı Fahrettin Altun hakkında çok çarpıcı bir iddiada bulundu.

Cambridge Analytica Nedir?

Cambridge Analytica, artık faaliyetlerini sürdürmeyen bir İngiliz veri madenciliği ve siyasi danışmanlık şirketiydi. Şirket, büyük veri analitiği ve psikometrik analiz yöntemlerini kullanarak seçmen davranışları üzerinde etki etmek için çalışıyordu. Cambridge Analytica, Facebook’un veri paylaşım politikalarını kullanarak milyonlarca Facebook kullanıcısının kişisel verilerini topladığı iddiasıyla 2018 yılında büyük bir skandala neden oldu.

Cambridge Analytica Nedir?
Cambridge Analytica Nedir?

Bu skandal, Facebook’un veri güvenliği ve özel hayat koruması politikaları hakkında geniş çapta eleştirilere neden oldu ve Cambridge Analytica’nın faaliyetleri ile ilgili birçok soruşturma başlatıldı.

Cambridge Analytica, özellikle ABD başkanlık seçimleri ve Brexit referandumu gibi diğer seçimlerde etkili olmaya çalıştığı bilinmektedir.

KILIÇDAROĞLU’NDAN İDDİA

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından bir paylaşım yaptı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun için “Cambridge Analytica’cılık oynamak kapasitenizi aşar” ifadesini kullandı.

Cambridge Analytica Nedir?
Cambridge Analytica Nedir?

Kılıçdaroğlu paylaşımında, Altun ile İletişim Başkanlığı’nda yönetici olan bazı diğer isimlerin dark web olarak bilinen takibi güç sanal ağlar için “anlaşma” yapmaya çalıştığını iddia etti.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da bu suçlamaya Twitter hesabından yanıt verdi ve Kılıçdaroğlu’nun iftira atarak “dedikodu siyaseti” yaptığını söyledi.

Cambridge Analytica Nedir?
Cambridge Analytica Nedir?

Fahrettin Altun, Kılıçdaroğlu’nun paylaşımında yer alan diğer isimlerin, başkan yardımcıları ve bilgi işlem daire başkanı olduğunu belirtti.

Altun, açıklamasında “Demokrasinin en büyük düşmanlarından biri olarak gördüğümüz dezenformasyonla mücadele ediyoruz” ifadesini de kullandı.

Popüler Akım
Popüler Akım, siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat, tarih, moda, bilim&teknoloji ve sinema gibi birçok alanda çeviri ve denemeler yayınlayan bir sosyal medya platformudur.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız