Cuma, Haziran 14, 2024

Kızılay Başkanı Kerem Kınık Kimdir?

Kızılay Başkanı Kerem Kınık Kimdir? Türk Kılzlay Başkanı olan Kerem Kınık’ın dün Başkan Erdoğan’ın yaptığı açıklamaların ardından bugün istifa ettiği ortaya çıktı. Kerem Kınık, deprem bölgesine çadır satıldığını doğrulamış ve tepki çekmişti.

BAŞKAN ERDOĞAN: BENİ CİDDİ MANADA ÜZMÜŞTÜR

Erdoğan dünkü açıklamasında şunları söyledi: “Bu konu beni ciddi manada üzmüştür. Kızılay, çadır satma işine giremez. Süratle bu yanlışı düzeltmesi gerekir. Biz Kızılay’ı çadır üretiminde sürekli aktif hale gelmesi için teşvik ettik. Kızılay’ın çadır dendiği zaman en ufak bir probleminin olmaması gerekir.” ifadelerini kullanmıştı.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık Kimdir?
Kızılay Başkanı Kerem Kınık Kimdir?

Kızılay Başkanı Kerem Kınık Kimdir?

8 Temmuz 1970’te Malatya’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Kerem Kınık, 1993’te İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2019 yılında Bezmiâlem Vakıf Üniversitesinde Afet Tıbbı doktorasını tamamlamıştır. Somali Benadir Üniversitesi’nden de Fahri doktorası bulunan Kınık, 1993-1995 yılları arasında Amasya İl Sağlık Müdürlüğünde sorumlu hekimlik, 1995-1999 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Müdürlüğü’nde müdür yardımcılığı, 1999-2013 yıllarında sağlık, bilgi teknolojisi sektörlerinde faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası firmalarda kurucu ortaklık ve genel müdürlük yapmıştır. 2013-2015 yılları arasında Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde Rektör Danışmanı olarak çalışmıştır. Kerem Kınık, 2016’dan bu yana da Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık Kimdir?
Kızılay Başkanı Kerem Kınık Kimdir?

DEPREM BÖLGESİNE ÇADIR SATILDI

Kızılay, depremlerin ardından bölgedeki “yetersizliğiyle” eleştirilmiş, ardından da sivil toplum kuruluşu Ahbap Derneği’ne çadır satmasıyla da kamuoyunda çokça tartışılmıştı.

Kınık, Ahbap’a 46 milyon lira karşılığında satıldığına yönelik haberleri kısa bir süre içerisinde doğrulamış ve “2 bin 50 çadırı Ahbap’a maliyet fiyatına teslim ettik. Finansal sürdürülebilirlik için yapıyoruz” demişti.

Kerem Kınık, Türkiye’de deprem ve afet yönetimi konusunda önemli bir role sahiptir. AFAD Başkanı olarak görev yaparken, Türkiye’nin deprem ve afetlere hazırlık, müdahale ve iyileştirme çalışmalarını yönetti. Depremlerin yol açtığı hasarın azaltılması ve afetzedelere yardım sağlanması için çalışmalarda bulundu. Türk Kızılayı’nın başkanı olarak da deprem anında hızlı ve etkili bir şekilde müdahale etmek için koordinasyon sağladı. Kerem Kınık, Türkiye’deki deprem ve afetlerle mücadelede aktif bir rol oynamış bir isimdir.

Popüler Akım
Popüler Akım, siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat, tarih, moda, bilim&teknoloji ve sinema gibi birçok alanda çeviri ve denemeler yayınlayan bir sosyal medya platformudur.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız