Coronavirüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve İstatistikler

0
912

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan coronavirüs (Kovid-19) tüm dünyaya yayılmış durumda. Son olarak Dünya Sağlık Örgütü resmi olarak coronavirüsü salgın bir hastalık olarak ilan etti.

Coronavirüs Nedir?

Dünyada tehlikeli bir şekilde yayılan coronavirüsün ne olduğuna bir bakalım. Corona (Korona) virüsü hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubudur. Nadir durumlarda, bilim insanlarının zoonotik olarak adlandırdığı durumdur, yani hayvanlardan insanlara bulaşabilirler.

-Advertisement-
Coronavirüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve İstatistikler

Coronavirus’lar (Cov), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS – CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara neden olan bir virüs ailesidir. Yapılan kapsamlı araştırmalar sonucunda, SARS-CoV’un misk kedilerinden, MERS-CoV’un ise tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı ortaya çıkmıştır. Henüz insanlara bulaşmamış olan ancak hayvanlarda saptanan birçok coronavirüsün (koronavirüs) mevcut olduğu biliniyor. Kaynak: Medicana

Coronavirüs Belirtileri Nedir?

Coronavirüsün belirtilerinin neler olduğunu öğrenmekte de fayda var. Coronavirüs belirti veren bir hastalıktır. Belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Kuru öksürük,
 • ateş,
 • halsizlik,
 • kas eklem ağrısı ve boğaz ağrısı,
 • burun akıntısı,
 • vücut ağrıları,
 • zatürre,
 • solunum sıkıntısı,
 • nefes darlığı,
 • ishal,
 • bulantı,
 • kusma,
 • iştahsızlık

Coronavirüs Nasıl Bulaşır?

Coronavirüsün tehlikeli olmasının nedeni çok çabuk bir şekilde yayılması ve bulaşmasıdır. Yapılan testler sonucu virüsün soğuk ortamlarda çok daha fazla etkili olduğu tespit edilmiştir. Yani virüs sıcak ortamları sevmiyor. Sıcak ortamlarda yayılma hızı çok daha az.

Virüs, genellikle hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir. Bu nedenden dolayı sabunla bol bol ellerimizi yıkamak gerekiyor. Bunun yanında tokalaşmaktan veya yakınlaşmaktan kaçınılmalıdır.

Coronavirüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve İstatistikler

Vaka ve Ölüm Sayıları Nedir?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan coronavirüs, Çin’de 3 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılan virüs nedeniyle ülkelerdeki vaka ve ölüm sayılarını da artırdı. Bugüne kadar toplam 4720 kişi ölürken, 128.343 kişide virüs tespit edildi.

NOT: Coronavirüse yakalanıp iyileşen hasta sayısı: 68.324

Açıklanan son veriler şu şekilde;

En Çok Vaka ve Ölüm Sayısı Olan Ülkeler

Çin: Vaka: 80.932 Ölüm: 3172

İtalya: Vaka: 12.462 Ölüm: 827

İran: Vaka: 10.075 Ölüm: 429
Güney Kore: Vaka: 7.869 Ölüm: 66
Fransa: Vaka: 2.284 Ölüm: 48
İspanya: Vaka: 2.277 Ölüm: 84
Almanya: Vaka: 2.078 Ölüm: 4
ABD: Vaka: 1.323 Ölüm: 38

Türkiye: Vaka: 2

Coronavirüsün Göründüğü Ülkeler ve Rakamlar

Coronavirüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve İstatistikler
Kaynak: AA

Coronavirüsün Etkili Olduğu Yaş Aralığı

Coronavirüse yakalanan hastalar incelendiğine genellikle 60 yaş üstü veya yaşlı olan insanlarda virüsün daha etkili olduğu gözlemlendi. Bağışıklık sistemi güçsüz olan yaşlıların bu virüse yakalanma oranı bu yüzden daha yüksek oluyor.

NOT: CORONAVİRÜS ÇOCUKLARA DA BULAŞIYOR FAKAT SEMPTOMLARI DAHA HAFİF

Bilim insanları, çocukların virüse yakalanma oranının yetişkinlerle hemen hemen aynı olduğunu ancak, semptomların daha hafif seyrettiğini belirledi. Coronavirüs (Covid-19) bulaşan bazı çocukların hiçbir hastalık belirtisi göstermeden iyileştiği ancak bu süre zarfında yetişkinlere virüs bulaştırdığı kaydedildi.

Coronavirüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve İstatistikler

Resmi verilere göre, 0-9 yaş aralığında coronavirüs kaynaklı ölüm bulunmuyor. 10-19 yaş aralığındaki ölüm oranı ise yüzde 0.2 olarak belirlendi. Kaynak: Euroenws

DÜNYADA CORONAVİRÜSE KARŞI TEDBİRLER ALINIYOR

Coronavirüsün hızlı yayılması birçok ülkeyi alarma geçirdi. Spor faaliyetleri başta olmak üzere birçok etkinlik ve faaliyet iptal edildi veya ertelendi. Türkiye’de de bu konuda tedbirlerini almaya başladı.

Coronavirüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve İstatistikler

TÜRKİYE’NİN CORONAVİRÜSE KARŞI ALDIĞI TEDBİRLER

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan yeni tip coronavirüs (Kovid-19) ile ilgili toplantıda alınan tedbirleri açıkladı.

Coronavirüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve İstatistikler
Kaynak: AA


CORONAVİRÜS DÜNYA EKONOMİSİNİ DE VURDU

Coronavirüs aynı zamanda ekonomik anlamda da ülkeleri zora sokmaya başladı. Açıklanan vakalar/ölümler ve yayılan haberler dolayısıyla borsalarda düşüşler yaşanıyor. Ülkelerin ekonomik büyüme tahminleri düşüş yaşamaya başladı. Özellikle de Çin, Japonya ve Avrupa’daki bazı ülkelerin tahmini büyüme oranları ciddi anlamda düşüş gösterdi.

Coronavirüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve İstatistikler
Kaynak: AA
-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here