“Dans” ile 4. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri Başlıyor!

0
1051

Bu yıl 4.sü düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri’ne Akbank Sanat Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Soho House ve Bomontiada ALT ev sahipliği yapacak. 14-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan programın teması ise “Dans”. Fransa, Almanya, Hollanda, İsviçre, Polonya, İtalya ve daha birçok ülkenin zengin arşivlerinden restore edilmiş olan bu filmler canlı müzik eşliğinde İstanbul’lu sinemaseverlere ulaşıyor.

Kino İstanbul tarafından organize edilen festivalde tüm gösterimler alanında uzman küratörler, akademisyenler, araştırmacıların sunumlarıyla gerçekleşecek. Sadece sessiz sinemaya adanmış olan festival Cineteca di Bologna, Eye Filmmuseum, Cinematheque Française’nin işbirliği ile gerçekleşiyor.

"Dans" ile 4. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri Başlıyor!

-Advertisement-

14 Aralık 2017 Programı

Dokumacılar – Die Weber

Konu: 19. yüzyıl tekstil işçilerinin protestolarını odağına alan Dokumacılar, bireyleri değil kitleleri ön plana çıkartarak dönemde büyük ses getirmiştir.

13:00, Akbank Sanat Merkezi

Dans Filmleri Seçkisi – Dance Film Selection

Konu: Hislerin bedensel dışavurum hali olan dans, 1897-1925 yılları arasında ses getiren sahne performanslarından oluşan bu seçkinin odağını oluşturur.

16:00, Akbank Sanat Merkezi

İspanyol Dansçı – The Spanish Dancer

Konu: Soylu Don Cesar’ın verdiği partide, falında ilginç kehanetler gören dansçı Maritana’nın arasındaki tutkulu aşkı konu alan film 17. yüzyıl İspanya’sında geçmektedir.

19:00, Akbank Sanat Merkezi

"Dans" ile 4. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri Başlıyor!

15 Aralık 2017 Programı

Porticili Dilsiz Kız – The Dumb Girl of Portici

Konu: İspanya işgali altında olan Napoli’de yaşayan Fenella, geçimini balıkçılıkla sağlayan bir kadındır ve kardeşi İspanyol bir soylu tarafından önce baştan çıkartılmış, daha sonra terk edilmiştir.

13:00, Akbank Sanat Merkezi

Bestia – Bestia: Polish Dancer

Konu: Fakir bir köylü kızı olan Pola, gönlünü kaptırdığı zengin işadamı Aleksi ve intikam peşindeki eski sevgilisi Dimitri arasındaki olayları anlatan gösterim, başrol Pola Negri’nin bilinen en eski ilk filmidir.

16:00, Akbank Sanat Merkezi

Phono – Cinema – Theatre

Konu: 1990’lardan bu yana ses getiren ve günümüze ulaşan tiyatro-sinema-opera performanslarından oluşan bu özel seri herkesin sinemaya olan bakışını tamamen değiştirecek bir özelliğe sahip.

19:00, Akbank Sanat Merkezi

Workshop: Sessiz Sinema ve Meditasyon, Canan Balan

Konu: Biletlerinden elde edilecek gelirin tamamı Kapadokya’daki Meditasyon Okulu için harcanacak olan etkinliğin amacı bizi zamanın ötesinde bir yerlere götürüp, hareketleri imgelerin bizde yarattığı farkındalığı ortaya çıkartmak.

19:00, Akbank Sanat Merkezi

Film Gösterimi: Sessiz Sinema Günleri, Dancing for Silence

Konu: Ücretsiz gerçekleşecek bu etkinlikte birçok ülkenin zengin film arşivlerinden bir araya gelen, “dans”ı temasına alan filmler, müzisyen Özün Usta’nın eşsiz performansı ile gösterilecektir.

22:00, Bomontiada ALT

"Dans" ile 4. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri Başlıyor!

16 Aralık 2017 Programı

Çocuk Matinesi: Oyuncak Bebek – Die Puppe

Konu: Bir miras meselesi üzerinden işleyen senaryo; endüstri devriminin beraberinde sürüklediği yaygın mekanikleşmeyi popüler kültüre taşıyan, değerli bir klasik aslında.

11:00, Akbank Sanat Merkezi

Buster Keaton Seçkisi: Keçi, Komşular, Aşçı + Sürpriz Charlie Chaplin

Konu: Film, şanssız baş karakterimiz Buster’ın, sadece kendisine benzeyen bir adamın işlediği suçlar sebebi ile yaşadığı kaçış hikayesini konu alır.

13:00, Akbank Sanat Merkezi

Osmanlı İmparatorluğu’ndan Görüntüler – Views Form Ottoman Empire

Konu: 1906’dan 1926’ya, Osmanlı İmparatorluğu görüntülerinden oluşan bir program.

15:00, Akbank Sanat Merkezi

Mania

Konu: 2006 yılına kadar kayıp olduğunu düşünülen bu yapım; tütün fabrikası işçisi olan Mania, besteci Hans ve zengin sanat patronu Morelli arasında geçen çarpıcı bir aşk üçgenine odaklanır.

17:00, Akbank Sanat Merkezi

Workshop: Sessiz Dans – Silent Dance, Inez Piso

Konu: Bir küratör olan Inez Piso, herkese açık bu atölyede sessiz bir dansın hangi alternatifleri meydana getireceğini görmenin yollarını arayacak.

19:00, Akbank Sanat Merkezi

Bağdat’tan Mektuplar – Letters Form Baghdad

Konu: İngiliz bir kaşif, aynı zamanda siyasetçi olan Gertrude Bell’in hayatına odaklanan yapım, Bell’in daha önce yayımlanmamış yazışmalarından derlenmiştir. Belgeselde Bell’in cümlelerine Tilda Swinton’ın sesi hayat verirken, dönemin tarihi görüntüleri de bu sese eşlik edecek.

19:30, Akbank Sanat Merkezi

"Dans" ile 4. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri Başlıyor!

17 Aralık 2017 Programı

Kinemacolor ve Diğer Büyülü Şeyler – Kinemacolor and Other Magic

Konu: Kinemacolor; hem çekim sırasında kameraya takılan hem de gösterim sırasında projektörün üzerine takılan kırmızı ve yeşil filtreler ile dünyanın gerçek renklerini yakalamayı başaran ilk film tekniğidir. Bizler de bu programda, bu teknik ile çekilen ilk görüntüler ile tarihe uzanma fırsatı bulacağız.

13:00, Fransız Kültür Merkezi

Tropiklerin Deniz Perisi – La Sirene Des Tropiques

Konu: Aşık olduğu adamın peşinden Paris’e giden ve sahne kariyerine adım atan Papitou’yu canlandıran Joséphine Barker’ın ilk uzun metraj filmi olan Tropiklerin Deniz Perisi; dönemin eleştirmenlerine göre Barker’ın güzelliğinin sanatını gölgede bıraktığı bir film olarak anılıyor.

14:30, Fransız Kültür Merkezi

Sıkıntılı Serüven – Angoissante Aventure

Konu: Yalta, Marsilya ve İstanbul’da çekilen bu yapımda, İki kardeşten biri olan Charles’ın kız arkadaşı Yvonne ile Octave’ın İstanbul’a uzanan hikayesindeki sıkıntılı serüveni anlatır.

17:00, Fransız Kültür Merkezi

Detaylı bilgi için: sessizsinemagunleri.com

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here