Cumartesi, Mayıs 18, 2024

En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır? Tüm Taktikler

Bugünkü yazımızda “Bir türlü ucuz uçak bileti bulamıyorum”,”Ucuz uçak bileti nasıl alınır ki?”,”En ucuz yurtdışı uçak bileti ne zaman alınır” gibi çok büyük bir kitlenin merak ettiği soruları yanıtlıyor olacağız. Öncelikle endişe etmeyin ve kemerlerinizi sıkıca bağladığınızdan emin olun. Uçuşa geçiyoruz.

Seyahat etmeyi seven, ancak bulunduğumuz ekonomik durumdan dolayı bütçesi el vermeyen pek çok kişi bugün vereceğimiz “en ucuz uçak bileti nasıl alınır” taktiklerini uygulayarak özgür bir kuş gibi uçmaya başlayabilir. Özellikle turistik ülkelere seyahat etmek isteyen pek çok kişi cep yakan Avrupa biletleriyle karşılaşmakta ve hayalleri suya düşmektedir. O halde sizler için derlediğimiz “Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur” konulu yazımızı hemen okumaya başlayabilirsiniz.

Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları

1. Seyahat Tarihleriniz Esnek Olsun

Hepimizin bildiği gibi, uçak bileti fiyatları seyahat edilecek döneme göre değişim göstermektedir. Çalışan kesim özellikle Yılbaşı, Noel, Kurban ve Şeker Bayramı gibi özel dönemlerde ve resmi tatillerde seyahat etmeyi tercih ediyor. Aynı şekilde yine ülkemizde okulların tatil olduğu Haziran-Temmuz-Ağustos döneminde yoğun talepten dolayı uçak kapasiteleri dolu ve fiyatlar kabarık oluyor. Dolayısıyla, eğer zorunlu bir durumunuz yoksa ve seyahat esnekliğiniz varsa, yaz tatili, haftasonu tatili ve resmi tatil zamanları dışındaki esnek tarihleri tercih edin.

2. Skyscanner e-Bülten’e Üye Olun

Son dakika fırsatlarından haberdar olmak her zaman kolay olmasa da nereye gideceğinize önceden karar verdiyseniz uygun fiyatlı uçak bileti bulmak için tetikte olmalısınız. Son dakika uçuş fırsatlarını yakından takip etmek istiyorsanız Skyscanner e-Bülten’e üye olarak sizler için en uygun fiyatları bulup listeleyen bu platform üzerinden en ucuz uçak biletlerini bulabilirsiniz.

3. “Her Yere” Seçeneğini Kullanın

Farklı yerler ve ülkeler keşfetmeyi sevenlerdenseniz “Her Yere” seçeneği tam size göre. “Her Yöne” seçeneğini, Skyscanner seyahat arama ekranında bulabilirsiniz. Her yere seçeneğini seçtikten sonra, sistem sizin için seçtiğiniz kalkış noktasından gidebileceğiniz rotaları, ve en ucuz zamanı gösterecektir.

En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır? Tüm Taktikler

4. Alternatif Havayollarına Göz Atın

Dünya’nın büyük şehirlerinde, genellikle düşük fiyatlı uçak bileti satan havayollarının kullandığı ikinci ya da üçüncü bir havaalanı vardır. “Ucuz uçak bileti nasıl alınır” diye soranlara tavsiyem, uygun uçak bileti ararken bu havayolu şirketlerinin biletine bakmanız olacaktır. Mesela, İstanbul Havalimanı’nı kullanan havayolu firmaları daha pahalıyken, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkan ve oraya inen havayolu firmalarından daha ucuz uçak bileti bulabilmeniz mümkün.

5. Biletinizi Erkenden Satın Alın Ya Da Rezervasyon Yaptırın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, eğer esnek seyahat tarihleriniz varsa ve
“En ucuz uçak bileti ne zaman alınır” diyorsanız en uygun uçak bileti bulunan tatil dönemleri dışındaki zamanlarda uçak bileti bulduğunuzda hemen satın alın. Maalesef ki uçak biletleri o gün uygun fiyatlı olarak görseniz bile sonraki gün artmış olabilir. Bilet fiyatları gün geçtikçe sürekli olarak artar. Dolayısıyla ucuz uçak bileti bulmak için seyahatinize mümkün olan en uzak tarihte biletinizi almalısınız.

6. Tek Yön Biletlerine De Bakın

Bu önerimiz her zaman için geçerli olmasa da, bazı dönemlerde direkt gidiş-dönüş bileti satın almak yerine ayrı ayrı iki adet avantajlı “tek yön bileti” satın alabilirsiniz.

Bir örnekle açıklayacak olursak; Sabiha Gökçen Havalimanı kalkışlı ucuz yurtdışı uçak bileti satın aldınız. Aynı havalimanından dönüş yapacaksınız ancak dönüş bileti gidiş biletinden daha pahalı görünüyor. Bu durumda farklı bir havalimanı seçerek uçak bileti fiyatlarına bakabilirsiniz. Mesela dönüşte İstanbul Havalimanı’na daha uygun uçak bileti fiyatlarıyla iniş yapan bir firma bulabilirsiniz.

7. Aktarma Yaparak Uygun Fiyatlı Seyahat Edebilirsiniz

Seyahat etmeyi planladığınız ülke ya da şehre giden uçuşlar çok pahalıysa alternatif olarak aktarmalı farklı bir uçuşla aynı şehre/ülkeye gidebilirsiniz. Bu aşamada uygun uçak bileti bulmuş olmanın yanında iki şehri de keşfetme imkanı yakalayabilirsiniz. Nasıl mı? Satın aldığınız aktarmalı biletle farklı bir şehir üzerinden tekrar uçuş yapacağınız için eğer aktarma saatiniz uzunsa bu yeni şehri de keşfetmeye vaktiniz var demektir.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız