Pazar, Mayıs 19, 2024

Türkiye-Katar Swap Anlaşması Ne Kadar Oldu?

Artan dövizin ardından geçtiğimiz ay alınan kararla birlikte kur mevduatlı sisteme geçiş yapılmış ve dövizin artması engellenmeye çalışılmıştı. Alınan karar sonrası döviz ve altında düşüş yaşanmıştı.

Bugün de açıklanan kararla birlikte Türkiye ile Katar arasında bir swap anlaşması yapıldı. Peki Türkiye-Katar swap anlaşması toplamı ne kadar oldu?

Türkiye-Katar Swap Anlaşması Ne Kadar Oldu?
Türkiye-Katar Swap Anlaşması Ne Kadar Oldu?

Türkiye-Katar Swap Anlaşması Ne Kadar Oldu?

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkez bankaları arasında imzalanan 5 milyar dolarlık ikili para takası (swap) anlaşması ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) toplam swap anlaşmalarının büyüklüğü 28 milyar dolara kadar ulaştı.

  • Not: Swap nedir: Finans dünyasında, iki ülkenin ya da tarafın finansal araçlarını takas yaptıkları bir sözleşme olarak bilinir. Swap, nakit akışını değiştirmek için yapılacak tüm finansal anlaşmalar olarak da tanımlanabilir.

TCMB, ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesi, yerel para birimleri ile ticaretin desteklenmesi ve finansal iş birliklerinin güçlendirilmesi amacıyla yaptığı swap anlaşmalarına bir yenisini daha ekledi.

Türkiye-Katar Swap Anlaşması Ne Kadar Oldu?
Türkiye-Katar Swap Anlaşması Ne Kadar Oldu?

5 MİLYAR DOLAR SWAP ANLAŞMASI YAPILDI

Bugün yapılan duyuruya göre, Türkiye ile BAE merkez bankaları arasında 18 milyar dirhem ve 64 milyar liralık (5 milyar dolar) swap anlaşması imzalandı.

TCMB en son, 12 Ağustos 2021’de Kore Merkez Bankası ile swap anlaşması imzalamıştı. Anlaşmayla, iki merkez bankası arasında azami 17,5 milyar lirası veya 2,3 trilyon Kore wonu (2 milyar dolar) değerinde yerel para birimi takasına imkan sağlanırken, söz konusu tutar, henüz hesaplara geçmedi.

Geçen yıl ayrıca, Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası ile swap anlaşması büyüklüğü de genişletilerek toplam 46 milyar lira ve 35 milyar Çin yuanına (6 milyar dolar) çıkarıldı.

TCMB, ilk swap anlaşmasını ise 17 Ağustos 2018’de Katar Merkez Bankası ile imzaladı. Söz konusu anlaşmanın büyüklüğü 26 Kasım 2019 ve 20 Mayıs 2020’de olmak üzere iki kez tadil edilerek 15 milyar dolar karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildi.

Bu arada Türkiye ile BAE merkez bankaları arasında yapılan swap anlaşması, geçen yılın kasım ayında merkez bankacılığı konularında iş birliğinin geliştirilmesine zemin oluşturmak üzere imzalanan Mutabakat Zaptı’nın ardından geldi. TCMB, geçen yıl BAE’nin yanı sıra Özbekistan ve Türkmenistan’ın, 2020’de ise Azerbaycan ve Libya’nın merkez bankaları ile Mutabakat Zaptı imzalamıştı.

Popüler Akım
Popüler Akım, siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat, tarih, moda, bilim&teknoloji ve sinema gibi birçok alanda çeviri ve denemeler yayınlayan bir sosyal medya platformudur.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız