Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Hababam Sınıfı Müzesi İle İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey

Hababam Sınıfı Türk sinemasının başyapıtlarından biridir. Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli romanından esinlenerek çekilen film serisi, Yeşilçam’ın akıllara kazınan filmleri arasına girmeyi başarmıştır. Yatılı okulda okuyan öğrenciler ve öğretmenlerin ilişkilerini konu alan film “Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976), Hababam Sınıfı Uyanıyor (1977) ve Hababam Sınıfı Tatilde (1978)” olmak üzere üç ayrı film şeklinde yayınlanmıştır. Kemal Sunal, Tarık Akan, Münir Özkul, Adile Naşit ve Şener Şen gibi usta film yıldızlarının yer aldığı filmler, gerek yayınlandığı dönemde gerekse günümüzde halen ilgi görmeye devam etmekte ve ülkemizdeki çoğu kişi tarafından izlenmektedir.

Filmlerin çekildiği yer Üsküdar’da yer alan Adile Sultan Kasrı’dır. Bu kasır 1853 yılında Adile Sultan için Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. Kasırda sadece filmin çekildiği alanlar müze olarak kullanılmaktadır. 2014 yılında kurulan müze bizlere nostalji yaşatacak harika bir ortam oluşturuyor diyebiliriz.

Hababam Sınıfı Müzesi’nde Neler Var?

Müzede Hababam Sınıfı karakterlerinin balmumu heykelleri, film posterleri, çeşitli objeler ve filmle ilgili bilgi veren yazılar yer almaktadır. Filmdeki karakterlerin heykelleri kendinizi filmde hissetmenizi sağlamaktadır. Sınıfa girdiğinizde siz de kendinizle bütünleşen farklı duygular hissedebilirsiniz. Sobanın içine girerek kopya çeken Güdük Necmi’den elinde zili ile Hafize Ana’ya kadar pek çok karakteri müzede bulabilirsiniz.  Duvarlarda asılı olan afiş ve posterler ile izlerken keyif aldığınız dakikaları tekrar hatırlayabilir, sınıf arkadaşlarınız ile bu müzeye giderek siz de kendi okul anılarınızı tazeleyebilirsiniz.

hababam sınıfı müzesi1

Müzenin Giriş Ücreti Ne Kadardır?

2021 yılı itibari ile Hababam Sınıfı Müze giriş ücreti sadece 2₺’dir. Toplanan bu ücretler müzenin temizliği için kullanılmaktadır. Bunun yanında müzeye, müze kart ile giriş yapılamaz.

Hababam Sınıfı Müzesi Nerededir?

İstanbul’da bulunan müze, Üsküdar ilçesindeki Validebağ Korusu‘nun içindedir. Kasır sadece müze olarak değil düğün davetleri ve özel davetlerde de kullanılmaktadır.

“Hababam Sınıfı müzesi açık mı?” diye soracak olursanız. Elbette açık. Müze giriş saatleri ise;

Hafta içi ve hafta sonu fark etmeksizin sabah 09:00, akşam 17:00 saatleri arasında açıktır. Yine de bu saatler kasırda yapılacak olan etkinliklere veya yapılan tadilatlara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Hababam Sınıfı Müzesine Nasıl Gidebilirim?

Müzeye gidiş bulunduğunuz konuma göre elbette farklılık gösterecektir. Hababam Sınıfı Müzesi Adile Sultan Kasrı’na gitmek için Üsküdar’da bulunan toplu taşıma araçlarının çoğunu kullanabilirsiniz. Bunun yanında “Hababam Sınıfı Müzesine otobüsle nasıl giderim?” diye soruyorsanız, 11T, 14C, Avcılar- Söğütlüçeşme, Beylikdüzü-Söğütlüçeşme otobüslerini kullanabilirsiniz. C-57 ve C-76  minübüsleri de yine kasrın yakınından geçmektedir.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız