Pazartesi, Mayıs 20, 2024

Öğretmenler Günü Neden Önemli? | Anlamlı Öğretmenler Günü Mesajları

Öğretmenler günü bize eğitim-öğretim hayatımızda rehber olan öğretmenlerimizi hatırladığımız ve onları onurlandırdığımız bir gündür. Bu günde öğretmenlerimizi unutmadığımızı göstermek için mesajlar atabilir, kartlar gönderebilir, çeşitli hediyeler alabilir veya bir şiir bile yazabiliriz. Önemli olan onları değerli gördüğümüzü göstermektir. Dünyanın pek çok yerinde öğretmenler günü kutlanmaktadır. UNESCO 5 Ekim gününü Öğretmenler Günü olarak belirlemiştir ve pek çok ülke bu günde öğretmenler gününü kutlamaktadır. UNESCO’nun 5 Ekim gününü belirlemesinin sebebi 1966 yılında “Öğretmenler Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı” sonrası öğretmenler statüsünün kabul edilmiş olmasıdır.

Türkiye’de ise Öğretmenler Günü 24 Kasım günü kutlanmaktadır. Bu günde kutlanmasının sebebi 24 Kasım 1928 yılında Atatürk’ün, Milli Mektepler Başöğretmenliği unvanını kabul ettiği gündür. Öğretmenler Günü tarihi 1981 yılından beri ülkemizde 24 Kasım’da kutlanmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmen olarak unvan aldığı bu özel günde bizler de, bizi yetiştiren öğretmenlerimize onları hatırladığımızı göstererek mutlu olmalarını sağlamaktayız.

Anlamlı Öğretmenler Günü Mesajı Fikirleri

 • Bir nesil yetiştirmek, eğitebilmek ve öğretebilmek oldukça zor bir iştir. Tüm zorlukları göğüslediğiniz ve bizleri yetiştirdiğiniz için teşekkür ederiz. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.
 • Bir kitap, bir kalem, bir çocuk ve bir öğretmen dünyayı değiştirebilir. Siz de benim dünyamı değiştirdiniz, iyi ki varsınız öğretmenim.
 • Bizlere hayal kurduracak nedenler ve bu hayalleri başarmamız için kaynaklar verdiğiniz için size minnettarız. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.
 • Kariyerimi şekillendirmemde bana ve arkadaşlarıma rehberlik yaptığınız için ve verdiğiniz emeklerden dolayı çok teşekkür ederiz. İyi ki varsınız, öğretmenler gününüz kutlu olsun.
 • Tüm hatalarımıza ve sizi kızdırmalarımıza rağmen her zaman bizim arkamızda bir çınar gibi durduğunuz için teşekkür ederiz.
 • Taze ruhlarımızı emek emek işleyen, ülkeler değil gönüller fetheden öğretmenim iyi ki varsın. Öğretmenler günün kutlu olsun.

Öğretmenler Günü İle İlgili Atatürk’ün Söylediği Sözler

Atatürk'ün öğretmenler günü ile ilgili söylediği sözler
 1. Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan (bilim, kültür) ordusudur.
 2. Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.
 3. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.
 4. Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.
 5. Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.
 6. Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bu günkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.
 7. Öğretmenler! Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.
 8. Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…
 9. Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması mühimdir.
 10. Memleket evlâdı, her öğrenim aşamasında ekonomik hayatta verimli, etkili ve başarılı olacak surette donatılmalıdır.
 11. Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister. Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız