Cumartesi, Haziran 22, 2024

İstanbul İçin Kar Yağışı Müjdesi!

İstanbul’da yılın ilk kar yağışı ne zaman? AKOM’un verilerine göre, Sibirya’dan gelecek olan soğuk havanın perşembe günü İstanbul’a yılın ilk kar yağışı olayını getirmesi bekleniyor.

Başta İstanbul olmak üzere ülkemizin batısında yağış oluşturan alçak basınç hava sisteminin çarşamba günü etkisini artırması bekleniyorken bir çok ilimize yaşanacak olan kar yağışı müjdesi verildi.

Çarşamba gününden itibaren mevsim normalleri üzerinde ilerleyen sıcaklıkların ciddi düşüş sağlayacağı tahmin ediliyor. Meteoroloji’nin verilerine göre, Sibirya-dan gelecek olan soğuk havanın İstanbul’a yılın ilk karını getirmesi bekleniyor.

Başta istanbul olmak üzere ülkemizin batı bölgelerinde Akdenizden ard arda gelen düşük basınç sistemleri çok etkili oluyor.

AKOM analizlerine göre, Akdeniz’in ılık ve nemli havasını İstanbul’a taşıyan sistemler yüzünden geçen hafta yaşanan yağışlar gibi bu hafta da İstanbul genelinde güçlü yağmur geçişleri yaşanması tahmin ediliyor.

Salı günü sabah saatlerinde Çatalca, Silivri ve Arnavutköy ilçelerinde başlayacağı ön görülen yağışların saat 16:00’dan itibaren İstanbul geneline dağılarak belli aralıklarla 65 kilogram/metrekareye kadar sağanak şeklinde etkili olması düşünülüyor.

Güçlü sağanakların çarşamba günü itibarı ile etkisini kaybetmesi ve beraberinde Sibirya’dan gelecek olan soğuk hava ile sıcaklıkların da azalarak kışa hoş geldin diyeceği düşünülürken perşembe günü görülecek yağışların karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

TRAKYA BÖLGESİNE “ÇOK KUVVETLİ YAĞIŞ” UYARISI YAPILDI

AKOM ve Meteoroloji Trakya bölgesinde oluşacak olan çok kuvvetli sağanak yağış ile ilgili önemli uyarılarda bulunuldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından yapılan önemli uyarıda, akşam saatleri itibarı ile Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde zaman zaman çok kuvvetli yağış olmasının ihtimalinin yüksek olduğunu duyuruldu.


Akşam saat altıdan sonra başlayacağı ön görülen sağanakların gün boyu devam edeceğini açıklayan uyarıda, olası sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar nedeniyle vatandaşlar uyarıldı.

Tüm bu yağışların özellikle son zamanlarda ülkemizde ciddi anlamda azalan baraj su seviyelerini arttırması beklenirken, vatandaşların oluşabilecek olaylar konusunda çok dikkatli olması ve gerekli önlemleri alması gerektiği yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

Selçuk Mollaibrahimoğlu
Beykent Üniversitesi (Matematik-Bilgisayar)

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız