WhatsApp sözleşmesi iptal mi edildi?

0
553
WhatsApp sözleşmesi iptal mi edildi?

WhatsApp gizlilik sözleşmesine tepkiler devam ederken bir açıklama gündeme geldi. WhatsApp sözleşmesinin çeşitli tartışmaların ardından askıya alındığı iddia edildi. Bir çok kullanıcı sözleşmeyi kabul etmeyerek WhatsApp uygulamasını silmiş ve Telegram, Signal, Bip gibi uygulamalara yönelmeye başlamıştı. WhatsApp gizlilik sözleşmesi nedir, iptal mi edildi?

WhatsApp gizlilik sözleşmesinden vazgeçildiğinin iddia edildi. Ortaya atılan iddiada “WhatsApp, 8 Şubat 2021 tarihinde yayınlanacak olan kullanıcı kişisel verilerini Facebook ve bağlı tüm platformlarına doğrudan paylaşabilmesini kabul eden yeni gizlilik sözleşmesinden vazgeçti.” denildi. Fakat iddiaların asılsız çıktığını doğruladık. Vazgeçme haberleri ardından WhatsApp’ı silerek yeniden yükleyen kullanıcılar, WhatsApp Gizlilik sözleşmesi ile karşılaşıyor. 

WhatsApp sözleşmesi iptal mi edildi?

Whatsapp Yönetim Kurulu Başkanı Will Cathcart, Twitter üzerinden sözleşmeden vazgeçmediklerini ve bu konuda kararlı olduklarını bildiren bir açıklama yaptı.

-Advertisement-

Cathcart, “Sunduğumuz hizmetten gurur duyuyoruz ve olabildiğince çok kişiye özel, güvenli iletişim sağlamak için teknoloji ve uygulamalar geliştirmeye devam edeceğiz. Bu nedenle, uçtan uca şifrelemeye bu kadar kararlıyız ve bu nedenle WhatsApp’ın gizliliğini iyileştirmeye devam ediyoruz. Gizlilik konusundaki yeniliğimiz devam edecek.” ifadelerini kullandı. 

SOSYAL MEDYADAKİ İDDİALAR

WhatsApp tan “geri adım” sözleşmeden vazgeçti.

Ne demek sözleşmeden vazgeçtim! ben hesabı sildim.

Sözleşmeden vazgeçeceğini biliyordum.

Whatsapp sözleşmeden vazgeçti. Whatsapp dönüşler başladı.

WhatsApp sözleşmesi iptal mi edildi?
WhatsApp sözleşmesi iptal mi edildi?

WhatsApp sözleşmesi nedir?

Facebook’un satın aldığı WhatsApp, kullanıcılarına güncellenen gizlilik ilkesini içeren bir bildirim gönderdi. Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan kullanıcıları etkilemeyen Whatsapp bildirimi, “Hesabınızı silmeyi tercih ediyor ve daha fazla bilgi almak istiyorsanız Yardım Merkezi’ni de ziyaret edebilirsiniz.” şeklinde ifade içermekteydi. WhatsApp sözleşmesini kabul etmeyi reddedenlerin ise WhatsApp hesaplarına erişim durdurulacak. 8 Şubat tarihi itibarı ile WhatsApp açan kullanıcılara sunulacak ve kabul edilmesi istenecek.

WhatsApp Uygulamasına Alternatif Uygulamalar

  • Telegram
WhatsApp sözleşmesi iptal mi edildi?
WhatsApp sözleşmesi iptal mi edildi?

Telegram Nedir ?

Telegram, çoklu platform desteği sunan, güvenli anlık mesajlaşma servisidir. Rus programcısı Pavel Durov tarafından yaratılmıştır. Telegram istemcileri hem mobil hem de masaüstü sistemleri için mevcuttur. Ağustos 2013’te yayın hayatına başlamıştır.

  • Signal
WhatsApp sözleşmesi iptal mi edildi?

Signal Nedir ?

Signal, özgür ve açık kaynaklı, şifreli bir sesli arama, görüntülü arama ve anlık mesajlaşma uygulaması. Signal Vakfı ve Signal Messenger LLC tarafından geliştirmektedir. İnternet üzerinden dosyaları, sesli mesajları, görselleri ve videoları içerebilen kişiler arası veya grup mesajları göndermek için kullanılır.

  • Viber

Viber Nedir ?

Viber, akıllı telefonlar ve masaüstü işletim sistemleri için 3G ya da Wi-Fi ağları üzerinden anında mesajlaşma ve sesli görüşme imkânı sunan bir iletişim aracıdır. Metin mesajının yanı sıra kullanıcıların birbirlerine resimli, görüntülü ve sesli mesajlar göndermesine de imkân verir.

  • Turkcell BiP

Turkcell Bip Nedir ?

BiP; Turkcell tarafından iOS ve Android kullanıcıları için geliştirilen, tüm operatör abonelerinin kullanabileceği anlık mesajlaşma uygulamasıdır. BiP; App Store, Google Play, ve Huawei AppGallery üzerinden ücretsiz indirilebilmektedir.

  • Discord

Discord Nedir?

Discord, video oyunu oynayan oyuncular için geliştirilen sesli-yazılı iletişim programı. 21 Temmuz 2019 itibarıyla 250 milyondan fazla kullanıcısı vardır. Discord Windows, macOS, Linux, iOS, Android ve Web tarayıcısı üzerinde çalışabilmektedir.

  • Google Duo

Google Duo Nedir?

Duo Google tarafından geliştirilen bir görüntülü sohbet uygulamasıdır. Bu, 18 Mayıs 2016 yılında Google I/O-da açıklandı ve 16 Ağustos 2016 yılında kullanıma açıldı

  • ICQ

ICQ Nedir?

ICQ 1995 – 1996 yıllarında İsrailli bir grup olan Mirabilis tarafından yazılan dünyanın en çok kullanılan anında mesajlaşma programların’dan biridir. ICQ ismi İngilizce “I seek you.” cümlesinin söylenişidir. ICQ kullanıcıları ardışık sırada dağılmış, UIN adı verilen numaralarla kimliklendirilirler.

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here