Pazar, Mayıs 19, 2024

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Tüm Çözüm Yöntemleri

Mide bulantısı pek çok insanın muzdarip olduğu yaygın bir rahatsızlıktır. Peki mide bulantısının neden olduğunu ya da mide bulantısına nelerin iyi geldiğiniz biliyor musunuz? Bu yazımızda mide bulantısı hakkında tüm detaylara ulaşabileceksiniz.

Mide Bulantısı Neden Olur?

Mide bulantısı pek çok farklı nedenle ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Üst karın bölgesinde ortaya çıkan ve kişiye büyük rahatsızlık veren bir durumdur. Bu rahatsızlık genellikle sindirim sisteminden kaynaklanmaktadır. Ancak bazı durumlarda baş dönmesi gibi farklı nedenlerden de kaynaklanmaktadır.

Mide Bulantısının Nedenleri Nelerdir?

Mide bulantısının en yaygın nedenleri;

  • Besin zehirlenmesi
  • Aşırı alkol ve nikotin tüketimi
  • Kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi
  • İlaç zehirlenmesi
  • Gıda intoleransı
  • Gastrit
  • Mide ülseri
  • Mide üşütmesi
  • Apandisit
  • Pankreatit şeklinde sıralanabilir

Peki Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısı pek çoğumuzun sık sık yaşadığı ve hemen geçmesini istediğimiz bir rahatsızlıktır. Peki mide bulantımızı nasıl kontrol altına alabiliriz sizler için derledik. Ancak mide bulantısı yanında farklı belirtiler de gösteriyorsanız ya da bulantınız şiddetli bir boyuttaysa mutlaka doktora başvurmanızı öneririz. Gelelim mide bulantısını azaltan ve dindiren besinlere;

NANE LİMON İKİLİSİ

Nane limon ikilisi hepimizin bildiği bir şifa kaynağıdır. Mide bulantısının da bir numaralı yardımcısı olan bu ikili birlikte kullanılırsa çok güçlü bir antioksidan olmalarının yanında mide bulantısını da dindirecektir. Nane direkt yaprak olarak, limon ise kabuğuyla birlikte dilimlenmelidir. Ancak bu besinlere karşı hassasiyetiniz varsa dikkatli tüketmenizi öneririz.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Tüm Çözüm Yöntemleri

ZENCEFİL

Zencefil bin bir şifa kaynağını içerisinde barındıran bir bitkidir. Mide bulantısı için son derece faydalı olan bu bitki içerisinde etkili ve keskin bileşenler içerir. Zencefil tüketmenin en etkili yolu; taze zencefili dilimleyip üzerine kaynar su dökerek 15-20 dakika demlemek ve bu şekilde tüketmektir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Tüm Çözüm Yöntemleri

PAPATYA VE REZENE HUZURU

Papatya ve rezene çayı sakinleştirme etkileriyle bilinseler de mide bulantısını geçirmede de son derece etkilidir. Taze papatya ve rezene yapraklarıyla demlenen çay mutlaka dinlendirildikten sonra içilmelidir. Kaynar şekilde tüketmek midenizi rahatsız edebilir. Dilerseniz aromalandırarak da tüketebilirsiniz. Örneğin bal ekleyebilirsiniz.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Tüm Çözüm Yöntemleri

ELMA SİRKESİ ŞİFASI

Elma sirkesi sindirim sistemini harekete geçiren bir içecektir. Özellikle kabızlık sorunlarında ve yağlı ağır yemeklerin sindirilmesinde etkilidir. Düzenli tüketildiğinde mide ağrılarını da hafifletmektedir. Mide bulantısı için de etkili bir çözüm olabileceğinden dolayı elma sirkesi tüketmenizi öneririz. Elma sirkesi nasıl içilir? Diye soracak olursanız; bir bardak suya iki yemek kaşığı elma sirkesi karıştırmanız ve karışımı günlük olarak tüketmeniz yeterli olacaktır. Bu karışımı günde 3 bardaktan fazla tüketmeyiniz.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Tüm Çözüm Yöntemleri

DERİN NEFESLERLE RAHATLAMA

Midedeki hafif bulantılar için açık havaya çıkarak derin ve sakin nefesler almak çoğu zaman kişilere iyi gelmektedir. Özellikle aşırı yemekten ve alkol almaktan kaynaklanan bulantılarda son derece etkilidir.

YOĞURT

Mümkünse doğal yoğurt tüketmek mide için son derece iyidir. Çünkü yoğurt, mide dostudur. Tek başına yenildiğinde bile mide ağrısını dindirebilir. Probiyotik özelliği sayesinde bağırsak florasını düzenleyerek sindirime yardımcı olur.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Tüm Çözüm Yöntemleri

PATATES

Kabuğuyla beraber haşlanmış patates tüketmek, mide ağrısına iyi gelmektedir. Midenin salgıladığı fazla asidi emerek mide-asit dengesini düzene sokar ve rahatlama sağlar.       

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Tüm Çözüm Yöntemleri

       

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız