Salı, Mayıs 21, 2024

Neden Kilo Verilmez? | Gerçekten Kilo Vermek İstiyor Musunuz?

Kilo vermek günümüzden kadın, erkek pek çok kişinin problemi olmuş durumda. Peki neden bu kadar kilo vermek istiyoruz veya gerçekten kilo vermek istiyor muyuz? Popüler kültürün bize dayattığı güzellik algıları ile herkesi tek bir kalıba sokmaya çalıştığımız kesin. Bunu bazen isteyerek bazense istemeyerek neredeyse hepimiz yapıyoruz. Eski bir arkadaşımızı gördüğümüzde ilk söylediğimiz şey “aa ne kadar kilo vermişsin veya kilo almışsın” oluyor. Büyük markaların kullandığı mankenler, marka yüzleri de yine popüler güzellik algısını belirleyen konulardan. Önceki yıllarda sıfır beden mankenlerin ön planda olması ile pek çok genç kız sıfır bedene düşmek için fazlasıyla çaba göstermişti.

Şimdi ise markaların farklı pek çok bedende mankenler kullanması, sarışın, esmer, kıvırcık, düz saçlı gibi insan popülasyonunu biraz daha yansıtan doğal kişileri tercih etmesi ile güzellik algılarımız yıkılmaya çalışılıyor. Belki de markalar güzellik algılarını yıkmaya çalışıyoruz diyerek marka bilinirliklerini artırmaya çalışıyor da olabilir. Yine de farklı görünüşlerde mankenlerin kullanılması kadın ve erkeklerin oldukları bedenlerle daha rahat yaşamalarını sağlıyor diyebiliriz.

Tüm bunların yanı sıra daha sağlıklı olmak için kilo vermek istiyor veya kendimizi zayıfken daha iyi hissediyor olabiliriz. Eğer böyle düşünüyor ama yine de her şeyi yapmanıza rağmen kilo veremiyorsanız size birkaç tavsiyemiz olacak. Yazımızın devamını okuyarak kilo verme sürecinde neleri yanlış yaptığınızı öğrenebilirsiniz.

Neden Kilo Verilmez? | Gerçekten Kilo Vermek İstiyor Musunuz?

Kilo Vermek İçin Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Çoğu kişinin kilo verememesinin sebebi yediklerine dikkat etmemesi veya aktif olarak hareket etmemesidir. Bunlardan birini düzgün bir şekilde yaptığınızda bünyenize bağlı olarak kilo verebilirsiniz veya ikisini birlikte yaptığınızda kilo vermeme ihtimaliniz de var. Tüm bunları inceleyeceğiz.

  • Kararlı Olun

Gerçekten kilo vermek istiyor ama bir türlü kilo veremiyorsanız yeteri kadar kararlı değilsiniz demektir. Bu noktada neden kilo vermek istediğinizi, kilo verdiğinizde kendinizi nasıl hissedeceğinizi düşünebilirsiniz. Belki de kilo vermeyi çevrenizdeki kişilerin baskıları sebebiyle istiyor olabilirsiniz. Eğer böyle düşünmüyorsanız da kendinize bir hedef kilo belirleyebilirsiniz. Hedefinize ulaştığınızda kendinizi ödüllendirmek için istediğiniz bir hediyeyi kendinize almayı düşünebilirsiniz. Böylece daha hevesli bir şekilde kilo verme sürecinize başlayabilirsiniz.

  • Sağlıklı Beslenmeyi Benimseyin

Pek çoğumuzun yaptığı hatalardan biri de kısa sürede fazla kilo vermeyi şok diyetler ile denemektir. İnsanlar kısa sürelerde kendilerini aç bırakarak bir anda kilo vermeyi başarsa bile bu çok sağlıksız bir yöntemdir. Bu gibi yöntemleri uygulamak yerine sağlıklı beslenmeyi bir hayat tarzı haline getirebilirsiniz. Hamur işini, şekeri, fast foodu ve abur cuburu hayatınızdan tamamen çıkarmanızı veya en aza indirgemenizi öneririz. Bunun yanında bol bol su içerek de sağlığınızın daha iyi bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

  • Mutlaka Hareket Edin

Teknolojik gelişmeler her ne kadar dünyada pozitif etkiler yaratsa da hepimizi ekranların başına kilitleyerek daha az hareket etmemize sebep oldu diyebiliriz. Televizyon, bilgisayar ve telefon gibi teknolojik aletlerin başında neredeyse iç kalkmadan günümüzü geçirebilmekteyiz. Bu da daha fazla kilo almamıza sebep oluyor. Kilo vermeyi hedef edindiyseniz mutlaka bu gerçekliği değiştirmeli ve hareket etmeye başlamalısınız. Gün içinde tempolu yürüyüşler, fitness, pilates veya enerji atabileceğiniz bir dans gibi pek çok etkinliği gerçekleştirebilir, kilo verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Şunu unutmayın hareket etmeden kilo vermeniz oldukça zor!

  • Psikolojik Olarak Kendinizi Hazırlayın

Çoğu insan için kilo verme süreci psikolojik olarak sancılı bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Gündelik hayatta karşımıza çıkan yiyeceklerin büyük bir kısmı sağlıksız besinlerden oluşmaktadır ve bunların vazgeçilmez lezzetlerine karşı koymamız oldukça zordur.  Tüm bu gönül çelen yiyeceklere “hayır!” diyebilecek güçte olmak için kendimizi psikolojik olarak hazırlamalıyız. Bu yiyeceklerin bünyemize ne kadar zararlı olduğunu düşünerek kendimizi telkin edebiliriz. Ayrıca haftanın belli bir günü yemekler konusunda kendimizi serbest bırakarak sınırlarımızı görebiliriz. Kilo verme döneminde daha fazla bitki çayı içerek daha sakin kalmayı sağlayabiliriz.

Peki Yine Kilo Veremediniz Mi?

Evde kendiniz yukarıda belirlediğimiz aşamaları deneyip yine de kilo veremediyseniz bir diyetisyene gitmenizi öneririz. Diyetisyene giderek vücut dengenizi tam olarak öğrenebilir ve diyetisyenin söylediği adımları takip ederek daha kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız