Pazar, Mayıs 19, 2024

Rakı Nasıl İçilir? İşte Tüm Detaylar

Rakı Nasıl İçilir? İşte Tüm Detaylar
Bugün sizlerin en çok merak ettiği konulardan biri olan, rakı nasıl içilir? sorusunu yanıtlıyoruz.

Eski dönemlerde rakı, kadehlerde sek olarak içilirdi. Sonrasında ise üzerine bir yudum su alınırdı. Şuan ise, rakıyı birçok kişi sek olarak değil de, su katarak içmektedir. Şunu söylemek gerekir ki, rakı içmenin püf noktası; soğutulmuş bir rakı, bardak ve sudur. Her insanın rakı içme tarzı farklıdır.
Çoğu insan rakıyı kendine özgü bir tarzda içer. Kimisi sulandırarak, kimisi sek içerek, kimisi şişesinden içerek tercih eder. Büyük bir çoğunluk ise kendi ağız tadına en uygun şekilde bir karışım hazırlar.

Rakı Nasıl Hazırlanır?

Rakı hazırlanırken izlenmesi gereken bazı sıralamalar vardır; bardağa önce rakı, sonra su, sonra da buz koyulması gerekiyor. Rakıyı sulandırmadan üzerine direkt olarak buz konulursa rakının aroması kristalleşir. Yani tadı bozulur.

Peki Rakı Nasıl İçilir?

“Rakı nasıl içilir sorusu pek çok kişinin sıklıkla sorduğu bir sorudur. Öncelikle rakı; mezeler ile birlikte yudum yudum, yavaş yavaş içilir. Bu nedenle rakı içerken “demlenmek” diye bir terim vardır. Tıpkı bir çayın demlenmesi gibi, rakı masasında da demlenmek önemlidir. Yani ağır ağır içerek rakının sizi demlemesine izin vermelisiniz. Rakı masasında demlenmek ve sarhoş olmak terimi birbiri ile karıştırılmamalıdır. Kendinizi zapt ederek, kontrolden çıkmayarak içilen bir rakının keyfi apayrıdır. İşte tam da bu nedenle, “rakı, içmesini bilenle içilir” denmektedir. Sınırlarınızın zorlandığını hissettiğinizde içmeyi kesmelisiniz. Çünkü rakı, sarhoş olmak için içilecek bir içki değildir.

Rakı masaları çook eski zamanlardan beridir sohbetlerin yapıldığı, dertlerin paylaşıldığı kimi zaman keyifli, kimi zaman hüzünlü sofralardır. Bu nedenle rakı, sevdikleriniz ve dostlarınızla içilebilecek bir içkidir.

Rakı Nasıl İçilir? İşte Tüm Detaylar

Gelelim Rakı İle İlgili Merak Edilen Diğer Sorulara

Tek Rakıya Ne Kadar Su Konur

Bir bardak rakıya ne kadar su konur? Bardağa konulan rakının yarısı kadar da su konulması makbuldür. İlk yudumu alınan rakı, ağızda bekletilir ve dişlerin arasından derince bir nefes alınır. Böylece akciğerler de nasiplenmiş olur.

Rakıya Neden Su Katılır

Rakıya su ilave edildiğinde ne olur? Rakıya su katıldığında alkol molekülleri su içinde dağılır. Eklenen su, alkol oranını düşürür ve anason pigmentini çözmeyi başaramaz. Pigment çözünmediği için beyaz bir renkte görünür.

Rakının Yanında Ne İyi Gider?

İşte en çok merak edilen konulardan birisi: Rakının yanında ne yenir?

 • Haydari
 • Beyaz Peynir
 • Kavun
 • Lakerda
 • Cacık
 • Kalamar Tava
 • Muhammara
 • Şakşuka
 • Deniz Börülcesi
 • Acılı Ezme Salata

İlk Defa Rakı İçeceklere Tavsiyeler

 1. Tercihen yoğurtlu meze, atom tarzında acı mezeler, fava, kavun, peynir türleri yoksa tek başına içmeyiniz.
 2. Sek içmeyiniz.
 3. Adabında içiniz.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız