Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Sağlıklı ve Mutlu Bir İlişki İçin Neler Yapmalısınız?

Günümüzde pek çok insan gerçek aşkı arayarak güzel bir ilişkiye sahip olmak için çaba gösteriyor. Bazıları bunu başarabilirken bazıları sanki bir korku filminin içindeymiş gibi aynı döngünün içinde kaybolarak tüm ilişkilerini kısa sürelerde noktalıyor. Peki uzun ve güzel bir ilişkiye sahip olan kişiler bunu nasıl başarıyor? Uzun ilişkinin sırrı ne? İyi bir ilişki nasıl olmalı? İyi bir ilişki için yapılması gerekenler. Gelin birlikte iyi bir ilişkinin sırlarını inceleyelim.

1)Açık Bir İletişim Kurun

Sağlıklı ve Mutlu Bir İlişki İçin Neler Yapmalısınız?

Kişiler arasındaki iletişimde açık olmak sadece ikili ilişkileri değil arkadaşlık ve aile ilişkilerini de pozitif olarak etkileyen konulardandır. Duygu ve düşüncelerinizi gizleyip saklamadan istediğiniz gibi karşınızdaki kişiyle konuşmalısınız.

Özellikle Türk kızlarının ilişkilerinde yaptığı yanlışlardan biri trip atarak hissettiklerini karşıdaki kişinin anlamasını beklemesidir. Erkeklerin çoğu aynı bir bulmaca çözer gibi sevgililerinin düşüncelerini anlayama çalışmaktan ilişkileri sebebiyle yorulmaktadır. Trip atmak yerine duygularınızı sevgililerinize söyleyerek birbirinizi yormadan anlamaya çalışabilirsiniz.

2)Birbirinize Güvenin

Sağlıklı ve Mutlu Bir İlişki İçin Neler Yapmalısınız?

İlişkilerde en önemli konu güvendir. Karşınızdaki kişiye güvenmeden sağlıklı bir iletişim kuramazsınız. Elbette demiyoruz ki ilk tanıdığınız birine hemen güvenin! Güven zamanla inşa edilen ve karşılıklı kurulması gereken bir duygudur. Karşınızdaki kişinin söyledikleri ve davranışları ile sizde şekillenen bu duygunun zaman içinde oluşması gerektiğini unutmamalısınız. Kurduğunuz bu güven ilişkisini yıkmamak için her zaman birbirinize açık olmalısınız.

3)Sevginizi Göstermekten Çekinmeyin

Sağlıklı ve Mutlu Bir İlişki İçin Neler Yapmalısınız?

Gerek insanların büyüdüğü ortam gerek iletişim kurma şekilleri, birbirlerine sevgi gösterme biçimlerini etkilemektedir. Bazı kişiler sevdiğini devamlı söyleyerek, bazı kişiler hediyeler alarak, bazı kişiler ise davranışları ile sevgilerini birbirlerine gösterebilmektedir. Bunun yanında bazıları ise sevgisini göstermeyi hiç bilemez veya göstermek istemez. İyi ve sağlıklı bir ilişki istiyorsanız hangi yolu kullandığınız önemli olmadan sevginizi bir şekilde göstermelisiniz. Aksi takdirde ilişkileriniz zedelenecek ve bir yerden sonra sarpa saracaktır.

4)Cinsel Hayatınızı Aktif Tutun

Sağlıklı ve Mutlu Bir İlişki İçin Neler Yapmalısınız?

İyi bir ilişkinin olmazsa olmazlarının başında cinsel hayat gelmektedir. Sonuçta diğer insanlara kıyasla sevgilimize hissettiğimiz duygular çok daha farklı ve yoğundur. Sevgilimize karşı hissettiğimiz cinsel hazzı gizlemek yerine göstermeli, onu ne kadar arzuladığınızı hissettirmelisiniz. Cinsel yaşamınızda isteklerinizi veya duygularınızı konuşabilmelisiniz. Aktif bir cinsel yaşam ile ilişkinizin dinamiklerini her zaman canlı tutabilirsiniz.

5)Baş Başa Geçirebileceğiniz Anlar Yaratın

Sağlıklı ve Mutlu Bir İlişki İçin Neler Yapmalısınız?

İkili ilişkilerde es geçilmemesi gereken konulardan biri de çiftlerin baş başa geçirmesi gereken vakitlerdir. Arkadaş çevreleri ortak olan çiftlerin yaptığı en büyük hatalardan biri plan yaparken devamlı olarak arkadaşların veya çevrelerindeki insanların planlara dahil olmasıdır. Çiftlerin yalnız kalarak duygu ve düşüncelerini, özel konularını birbirleri ile paylaşmaları ilişkileri için çok daha sağlıklı olacaktır. Böylece çiftler arasındaki bağ da artarak birbirleri ile daha iyi anlaşabilirler.

Bu durum sadece uzun bir ilişki içinde olan kişiler için değil evli çiftler için de geçerlidir. Özellikle çocuk sahibi olan kişiler bir süreden sonra hayat telaşı ve çocukların peşinde koşmaktan birbirlerine pek özel vakit ayıramamaktadır. Bu durum evli çiftler arasında da çeşitli sorunların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Böyle bir durum yaşamamak için evli çiftlerin belli aralıklar ile çocukları güvenilir kişilere emanet ederek birbirlerine özel vakit ayırmaları iyi olacaktır. Birkaç saat boyunca yenen baş başa bir yemek, gidilen bir sinema, içilen bir kahve bile çiftlere iyi gelecektir.

Mutlu Olmak Sizin Elinizde

İyi ve sorunsuz bir ilişkiye sahip olmak kimseye değil en çok size yarar. Trip atarak, sevginizi göstermeyerek veya kötü iletişim kurarak sarstığınız ilişkileriniz en çok sizi yıpratır. Hem kendinizi hem de sevdiğiniz kişiyi mutlu etmek, sağlıklı bir ilişkiye sahip olmak için iki taraflı olarak çaba göstermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Tek taraflı gösterilen çaba bir noktadan sonra çaba gösterenin tükenmesi, karşı tarafın ise iyice bu durumdan sıkılması ile sonuçlanacaktır.

Kendinizi yıpratan, kötü hissetmenize sebep olan insanlardan uzak durmak da sizin elinizde. Hayatın çok kısa olduğunu unutmadan, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak kişilerle vakit geçirerek dünyada geçireceğimiz bu kısa süreyi daha değerli kılabiliriz.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız