Pazartesi, Mayıs 20, 2024

Son Dakika! Elektrik ve Doğalgaz Fiyatlarına Zam Geldi

“Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına tekrar zam yapıldı. Son zamdan sonra Doğalgaz fiyatları konutta yüzde 30, sanayide yüzde 10 arttı. Sanayi ve ticarethanelerde kullanılan elektriğe yüzde 25, konut ve tarımsal faaliyetlerde kullanılan elektriğe ise yüzde 15 zam geldi.”

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına Bugün, yani 1 Haziran 2022 itibarıyla tekrar zam yapıldı. Doğalgazda haziran ayında geçerli olacak mesken, sanayi aboneleri ve elektrik üretim amaçlı tarife belirlendi. Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 30 zam, elektrik üretimi amacıyla kullanılan doğalgazın birim fiyatı yüzde 16, elektrik üretimi dışında kullanılan doğalgazın birim fiyatı ise %10 arttı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde, haziran ayına ilişkin tarife tablosuna göre, konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine haziranda uygulanacak satış fiyatı, bin metreküp doğalgaz için 3 bin 264 lira, sanayi abonelerinin tarifesi de bin metreküp doğalgaz için 10 bin 416 lira oldu. Elektrik üretim amaçlı tarifede bin metreküp doğalgazın fiyatı ise 12 bin 500 lira olarak belirlendi. Doğalgazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanmaktadır.

Elektrik Fiyatlarına Şok Zam

Elektrikte mesken abonelerinin tarifesine %15, sanayi ve ticarethane abonelerinin tarifesine ise %25 zam yapıldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) faaliyet bazlı, nihai ve yeşil tarife tabloları Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, ilk kademede bulunan mesken abonelerinin tarifesinde kilovatsaat başı fiyat 129,0639 kuruş, yüksek kademede yer alanların tarifesinde ise kilovatsaat başı fiyat, 192,7977 kuruş oldu.

Birinci kademede yer alan ticarethane abonelerinin tarifesinde elektriğin kilovatsaat fiyatı, 208,9154 kuruşken, yüksek kademedeki kilovatsaat fiyat da 278,0099 kuruş olarak belirlendi.

Alçak gerilim sanayi abonelerinin elektrik tarifesinde kilovatsaat fiyatının 287,5739 kuruş olması kararlaştırıldı.

Bunların yanı sıra, yeşil tarifede kilovatsaat fiyatı 268,2821 kuruş olarak belirlendi.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız