Tabiat Ananın Özgür Çocuğu: Tillandsia

0
1693

 

Tabiat Ananın Özgür Çocuğu: TillandsiaBahçe sanatlarında ayrı bir güzelliğe sahip ve son zamanlarda ismine çokça rastladığımız bir bitki olan Airplant (Hava bitkisi) Tillandsia, doğanın en özgür bitkisi.

Tabiat Ananın Özgür Çocuğu: Tillandsia

-Advertisement-

Bu bitkimizin anavatanı Orta ve Güney Amerika’nın dağlık alanları, çölleri ve ormanlarıdır. Bitkiler alemindeki Bromeliaceae familyasına dahildir ve yaklaşık 630 farklı türü bulunmaktadır. Bu yüzden bitki kolleksiyonerlerinin vazgeçilmezidir. Toprağa ihtiyaç duymadan başka bitkilerin üzerinde hayatlarını devam ettirirler, fakat konaklarından kesinlikle herhangi bir besin almazlar.

Tabiat Ananın Özgür Çocuğu: Tillandsia
Tillandsia fasciculata

Bitkinin yapraklarında havadaki nem ve besin maddelerini toplayan trikom olarak bilinen küçük damarları bulunmaktadır. Işık altında fotosentez yoluyla kendi besinini kendisi üretir. Bildiğimizin aksine, bu bitki toprağa ihtiyaç duymadan yaşamını sürdürebilir. Bitki, köklerini sadece bir yere tutunmak için kullanır. Onun ihtiyacı olan sadece hava, esinti ve güçlü ışıktır.

Tabiat Ananın Özgür Çocuğu: TillandsiaTillandsia’lar Bromeliaceae (Ananasgiller) familyasındaki diğer bitkiler gibi bir kez çiçek açar ve hayata veda eder. Fakat bu çiçeğinin kurumasının ardından hemen gerçekleşen bir ölüm değildir. Bitki ölmeden önce bir veya daha fazla yavru verir, yavrular yeterli olgunluğa erişince anne Tillandsia ölür.

Tabiat Ananın Özgür Çocuğu: Tillandsia

Hava bitkisi yetiştirmesi oldukça kolay, çok cesur ve sağlam, diğer ev bitkilerine oranla çok daha az ilgi ile yaşamını sürdürebilen bir türdür. Tabii ki gelişiminin sağlıklı olması için gerekli ilgi gösterilmelidir. Hava bitkisi yetiştirmesinde gerekli özen gösterildiği taktirde uzun süre sizi mutlu edecek ve birçok yavru sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Tabiat Ananın Özgür Çocuğu: Tillandsia

Bakımı ile ilgili bazı temel bilgiler;

  • Aşırı soğuktan (don) veya gece-gündüz yüksek ısı farkından koruyun. Tropik bitkiler oldukları için, şehir ortamında birçoğu sadece iç mekanda hayatını sürdürebilir.
  • Direkt güneş ışığına maruz bırakmayın. Eğer suni aydınlatma kullanmıyorsanız; evde güneş gören, ancak direkt güneş ışığı almayan bir yerde konumlandırın.
  • Sürekli klima çalıştırılan, kuru (nemsiz) ortamlarda bulundurmayın.

Tabiat Ananın Özgür Çocuğu: Tillandsia

Tillandsia toprağa ihtiyaç duymadığı için birçok şekilde sergilenebilir. Paslanmaz tel ile asılabilir, akvaryum silikonuyla istediğiniz herhangi bir yere yapıştırılabilir. Kullanacağınız malzemenin suyla tepkimeye girmemesi koşuluyla nasıl sergileyeceğiniz sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Tabiat Ananın Özgür Çocuğu: TillandsiaTabiat Ananın Özgür Çocuğu: Tillandsia

Hava bitkinize iyi bakın! O da kadifemsi, parlak, kıvrımlı yaprakları ile hayatınızı güzelleştirmeye devam etsin.

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here