Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Transseksüel, Biseksüel ve Travesti Nedir? Nasıl Olur?

Bugün, çok yoğun ilginin gösterildiği: Transseksüel nedir, biseksüel nedir ve travesti nedir konularını açıklığa kavuşturuyoruz.

Transeksüel Nedir, Transseksüel Ne Demektir?

Öncelikle transseksüel sendromu; dünyanın her yerinde üniversitelerin hastanelerinde tedavi edilen, anne karnında gelişen bir durumdur. Tüm memelilerde yavrunun ilk baştaki cinsiyeti dişidir. Ceninin rahimdeki gelişimin 2. ayında, salgıladığı hormonlarla, bebeğin cinsiyeti ya dişi olarak kalır ya da erkeğe dönüşür. Bu dönemde gövdenin ve beynin cinsel yapısı henüz belirlenmemiş durumdadır. Aslında bu durum erkeklerin de neden dişi cinsiyetin izi olarak meme başına sahip olduğunu açıklar. Transseksüellik bir ruhsal hastalık değildir. Bazı psikiyatristler ve psikologlar bu durumu ruhsal bir hastalık olarak görüp yıllarca tedavi etmek için uğraşmıştır. Ancak transseksüellerin çoğunun ruh sağlığının dengede olduğu görülmüştür.

Transseksüel bireyler, kendilerini karşı cins olarak tanımlamaktadır. Cinsiyet bilinci doğuştan sahip olduğu fiziksel cinsiyetinden farklı olan kişilere transseksüel denir. Bu bireyler kendilerini doğduğu cinsiyete ait hissetmezler. Yaşları ilerledikçe kendilerini karşı cinse daha yakın hisseden transseksüeller, uygun fiziksel yaşa geldiklerinde operasyon ile hissettikleri cinsiyete sahip olabilmektedirler.

Transseksüel olmak bir tercih değildir. Bu bireyler, kendi bedenlerini tanıma sürecinde başa çıkamadıkları anksiyete ve depresyon durumlarıyla karşı karşıya kalabilmektedirler. Transseksüel bireyler cinsiyet değiştirme operasyonunu çok uzun yıllardır zihinlerinde tasarlayarak karar vermektedirler. Bu nedenle, transseksüel olmanın kesinlikle bir seçim olmadığını söylemek isteriz. Bu bireyler çocukluk dönemlerinden beri kendilerini karşı cinse ait hissetmektedirler. Anne karnında şekillenen ve yaş büyüdükçe şiddetlenen kendi kimliğine bürünme hissi, çeşitli operasyonlardan sonra bireyleri iyileşmiş hissettirir. Ancak doğuştan atanan cinsiyetine ait hissetmeyip, yaşadığı beden içerisinde ızdırap çekmek zorunda kalan bireyler çok ciddi psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklara sahip olabilmektedirler. Hatta ameliyat olmaya karar veren Transseksüel bireylerin %80’i kendini öldürmeyi ciddi şekilde tasarlayıp denemektedir. Kimse ait olmadığı bir bedende ömür boyu yaşamak istemez.

Transseksüel, Biseksüel ve Travesti Nedir? Nasıl Olur?

Biseksüel Nedir, Biseksüel Ne Demektir

Biseksüel, hem erkeklere hem de kadınlara karşı fiziksel veya cinsel çekim hisseden bireyler için kullanılır.ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı’nın 2016 yılında yayınladığı araştırmaya göre biseksüel kadınların oranı %5,5 iken biseksüel erkeklerin oranı %2’dir.

Kişiler Biseksüel Olup Olmadığını Nasıl Anlar?

Biseksüel miyim? Sorusunu sorarken kendisini bulan bireyler, öncelikle biseksüelliğin tanımını iyice öğrenmelidir. Bu soruyu sorma ihtiyacı duyan birey, kendini iyi şekilde tanıyor olmalıdır. Sonrasında ise cinsel yönelimlerini sorgulamalıdır. Biseksüel birey; hem kadın cinsiyetine hem de erkek cinsiyetine yönelik cinsel veya romantik cazibe hissetmektedir.

Travesti ile Transseksüel Arasındaki Fark Nedir?

Travestiler, karşı cinsin eşyalarını kullanmaktan, karşı cinsin giydiği kıyafetleri giymekten, taktığı aksesuarları takmaktan ve karşı cinsin davranışını sergilemekten zevk alan bireylerdir. Travestiler bilindiği üzere sadece erkekler değil, aynı zamanda kadınlar da olabilir.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız