Türkiye’de Corona Virüsü Testi Nasıl Yapılıyor?

0
762
coronavirüs

Coronavirüsü testi Türkiye’de nasıl yapılır? Coronavirüsü aşısı ücretli mi? Ülkemizde bu süreçler nasıl işliyor? Popüler Akım olarak bu konuya biraz değinelim istedik.

Bildiğiniz gibi coronavirüsü -yeni adıyla Covid-19– adı verilen virüs çok genç ve belirtileri üzerinde hala tartışılıyor. Bilim insanları en yaygın üç belirti üzerinden ilerliyorlar.

Bunlar; hafif veya şiddetli öksürük, yüksek ateş ve nefes darlığı. Bu belirtilere sahip insanlar olası hasta olarak değerlendiriliyor.

-Advertisement-
Türkiye'de Corona Virüsü Testi Nasıl Yapılıyor?

Coronavirüsü Testi Türkiye’de Nasıl Yapılır?

Bu insanlara PCR testi -yani polimeraz zincir reaksiyonu testi- yapılıyor. Bu test coronavirüsünün sizin hücrelerinizdeki RNA kalıntılarını ortaya çıkararak virüsün teşhis edilmesine olanak sağlıyor. Aynı zamanda bu test virüsün laboratuvar ortamında yapay olarak üretilmesini de mümkün kılıyor. Diyelim ki yukarıda bahsettiğimiz semptomlarla hastaneye gitmek durumunda kaldınız. Siz siz olun yine de gitmeyin ve arayın yetkililer sizin için gelsin.

CORONAVİRÜS TEST SÜRECİ

Hastanede ilk olarak burnunuzdan veya ağzınızdan mukoza veya tükürük örneği alınıyor. Alınan bu örnekler virüsün canlı kalabileceği bir tüpe konarak testin yapılabileceği merkezlere gönderiliyor. Laboratuvarda testte ilk tespit edilmeye çalışılan şey RNA.

Türkiye'de Corona Virüsü Testi Nasıl Yapılıyor?

Halihazırda bilinen Covid-19 yani Coronavirüsünün RNA’sı ile örnekteki RNA karşılaştırılıyor. Bunun sonucunda testin pozitif veya negatif sonucu ortaya çıkıyor ve semptomları azaltıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici tedavilere başlanıyor.

Bildiğiniz gibi bu bir viral enfeksiyon olduğu için yani virüslerin sebebiyet verdiği bir hastalık olduğundan herhangi bir ilaç, antibiyotk v.b işe yaramıyor. Ağır durumda olan hastalara Sağlık Bakanlığının onayladığı deneysel ve iyileşmeyi destekleyen ama doğrudan iyileştirmesi mümkün olmayan ilaçlar veriliyor. Yine bu iyileşmenin herhangi bir ilaçla olmamasının sebebinin bu virüse karşı anti-viral liaç olmamasından kaynaklı olduğunu hatırlatalım.

Türkiye'de Corona Virüsü Testi Nasıl Yapılıyor?

Corona Virüsü Aşısı Ücretli Mi?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, testlerin Türkiye’de ücretsiz olarak yapıldığını açıklamıştı. Test kitinin içinde yer alan “primer” isimli bağlantı organelinin Türkiye’de üretilebildiğini söyleyen Dr. Alpay, bu sayede testlerin ücretsiz gerçekleştirilebildiğini söylemişti. Bu test kitlerinin ülkemizde Coronavirüsü görülene kadar ihracatını yapıyorduk. Covid-19 ülkemize girdiğinden itibaren ihracatı durduruldu.

Hangi Hastanelerde Test Yapılabilir?

Coronavirüs tedavi merkezleriyle Covid-19 teşhis testini yapabilen laboratuvarlar birbiriyle aynı şeyler değil. Şu an mevcut olan bütün hastanelerde sizden örnek alınabiliyor. Ama testin yapılabileceği yerlerden 6 tane mevcut. Bu yerlere Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarı adı veriliyor. Bu laboratuvarlar Adana, Erzurum ve İstanbul’da mevcut durumda. Yakın zamanda bu laboratuvarların sayılarının artacağı da bilgiler arasında.

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here