Pazar, Mayıs 19, 2024

Vegan Ne Demektir, Veganlar Ne Yer, Veganlık Sağlığa Zararlı Mı?

Hayvanların kullanılarak ortaya çıkarılan tüm ürünleri reddeden ve bu ürünleri tüketmeyen kişilere “Vegan” denir. Veganlık son yıllarda daha da atmıştır.  “Hayvansal tüm ürünlerden kasıt nedir?” diye soracak olursanız; et, süt, bal gibi ürünlerin tamamı diyebiliriz. Ayrıca hayvanlar kullanılarak test edilen kozmetik ürünleri de veganların kullanmadığı ürünler arasındadır. Her nasıl ki çevremizde yaşayan kedi ve köpeklere karşı duyarlıysak diğer canlılara karşı da öyle olmamız gerektiğini savunan vegan kişiler, hayvan sömürüsüne toptan karşı çıkıyor. Veganlık fayton kullanımından sirklere, akvaryumlardan hayvan satışına karşı pek çok alanı kapsıyorlar. Kısacası vegan olmak sadece yemeklerle alakalı değil, bir hayat görüşü diyebiliriz.  

Vegan Olan Kişiler Neler Yer?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hayvansal olan et, süt, yoğurt gibi ürünlerin hiçbirini veganlar yemez. Bunların dışında zeytinyağlı, hamur işi, baklagiller ve atıştırmalık ürünlerin tamamını veganlar tüketebilir. Özellikle Ege ve Akdeniz mutfağı vegan kişiler için oldukça elverişlidir. Ayrıca veganlığın daha popüler hale gelmesi ile marketlerde satılan vegan ürünlerin çeşitliliği de artmıştır. 

Vegan Yemek Önerileri : Sebzeli makarna, Girit kabağı dolması, sebzeli güveç, vegan burger, brokoli çorbası, biber yağlaması, domates soslu karışık kızartma, humus, zeytinyağlı kereviz, mercimek köftesi, şehriye salatası…

Vegan Ürün Ne Demek?

Direkt veya dolaylı şekilde, hayvanların kullanılması yoluyla üretilmeyen ürünlere vegan ürünler denmektedir. Son yıllarda vaganlığın popülerliği artsa da hala vegan ürünler yeterli kadar üretilmemektedir. Yine de giyimden temizliğe, kozmetikten ev ürünlerine pek çok alanda vegan ürünler bulunmaktadır. Çeşitli markalar da sadece vegan ürünler üreterek bu sektöre hizmet etmektedir. Humble Brush, vegan ürünler üreten markalara örnek olarak verilebilmektedir. Humble Brush‘ın ürettiği bebek diş fırçasıyetişkin ağız suyu ve yetişkin diş fırçası çeşitleri vegan kişisel bakım ürünlerindendir. 

Vegan Olmak Sağlığa Zararlı Mıdır?

İnsanların tüm yiyeceklerden aldıkları vitamin ve mineraller farklıdır. Hayvansal ürünlerden alınmayan vitaminler farklı yemeklerden karşılanmalıdır. Yani vegan olmak sağlıklı değildir diyemeyiz. Sadece beslenme düzeninizi iyi bir şekilde ayarlamalısınız. Özellikle demir, kalsiyum ve B12 gibi vitaminler vagan kişilerde eksik olabilmektedir. Bu vitaminleri farklı ürünlerden karşılayarak gayet sağlıklı bir şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz. 

Veganlıkla İlgili Notlar :

  1. Hayvansal ürünler tüketmeyen kişiler hamur işlerini fazla tükettiklerinde obezite ile karşılaşabilmektedir. Bu konuya oldukça dikkat edilmektedir. 
  2. İşlenmiş vegan gıdalar sağlığınızı negatif etkileyebilir. Bu sebeple besin değeri yüksek organik yiyecekler tüketmelisiniz.
  3. D vitamini, B12 vitamini ve kalsiyum gibi ek takviyeler almalısınız. 
  4. Demir ve çinko ihtiyaçlarınızı karşılamak için bakliyatları sıklıkla tüketmelisiniz. 
  5. İyot ihtiyacınızı karşılamak için ise deniz yosunu ve iyotlu tuzları tüketebilirsiniz. 

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız