Banker Calvi – The Godfather III – Uğur Mumcu

1
2273
Roberto Calvi

ROBERTO CALVI : 1920 – 1982

Gods Banker (Tanrının Bankacısı) olarak da bilinen Roberto Calvi, Vatikan ile Sicilya mafyası arasındaki tüm para bağlantılarının başında olan isim olarak bilinir. Yani muhasebecidir aslında. Senelerce Vatikan ile ile mafyanın kara para aklama işlerini yöneterek kendini ispatlamış olan Calvi, Vatikan’ın da tepesinde olan mason örgüt P2 Locası ile de bağlantılıdır. Aslında Calvi’nin hesap verdiği kişi P2 locasının lideri olan ve sıkı bir İtalyan faşisti olarak bilinen Licio Gelli’dir. Gelli, finansçı kimliğinin arkasına sığınarak yıllarca mafya örgütünün başında yer alan ve kimsenin ulaşamadığı bir kişidir. Roberto Calvi’nin, P2 locası ile Vatikan arasındaki paraları aklamak için 1896’da kurulan ve başkanlığını yürüttüğü Banco Ambrosiano’yu kullanır. Burada ise Vatikan’ın en önemli isimlerinden olan Paul Marcinkus ile tanışır ve yakın arkadaş olurlar. Marcinkus, Vatikan ile mafya arasındaki ağın en önemli adamlarından biridir. O da Vatikan’ın sahibi olduğu Immobiliare adlı şirketin işleriyle ilgilenmektedir. Calvi ile tanıştıklarında tarihler 1975’i göstermektedir ve Calvi’nin yükselişi de aynı zamanda P2 locasına girişiyle aynı dönem olan 1975’te başlar. Calvi, locaya kabul edildiğinde ilk olarak locanın lideri Licio Gelli ile olan dostluğunu arttırır ve işlerinde onun adını kullanarak hızla yükselir.

ROBERTO CALVI
ROBERTO CALVI

Sonrasında ise Paul Marcinkus ile olan ortaklığı hayatının sonunu getirecektir. Marcinkus ile birlikte Banco Ambrosiano’nun milyar dolarlarla ölçülen parasını hortumlarlar ve Calvi direk olarak Londra’ya kaçar. Ancak Gelli ve beraberindeki loca kendilerine atılan bu kazığı unutmaz ve önemli adamlarından olan ünlü tahsilatçi Guiseppe Calo’yu Londra’ya gönderir. Calvi Londra’ya kaçtığında takvimler 1982’yi göstermektedir ve Calvi, 17 Haziran 1982’de Londra’daki Blackfriars Köprüsü’nde asılı olarak bulunur. Blackfriars köprüsü aynı zamanda masonlar için de önemli bir yerdir ve cinayette P2 mason locasının parmağı olduğunun aslında bir nevi kanıtıdır. Bu ağın en önemli adamlarından biri olan Michele Sindona’da 1986 yılında kaldırıldığı hastanede zehirlenerek öldürülür. Sindona’nın Calvi ve Marcinkus ile çok yakın ilişkileri olduğu için yine mafya tarafından öldürüldüğü düşünülmektedir ancak bu olaylar çok karanlık ve çok derin olaylardır. İlişkiler ve öldürme sebepleri doğrudur ancak tetikleri kimlerin çektiği sanırım meçhul olarak kalacaktır.

-Advertisement-

THE GODFATHER PART III VE BANKER CALVI OLAYI

Baba 3 filminde, Michael Corleone artık yaşlanmıştır ve Corleone ailesine zengin bir miras bırakmak için Vatikan’daki Immobiliare şirketini satın almaya çalışmaktadır. Ancak burada önüne bir engel çıkar: Don Lucchesi. Lucchesi, Vatikan’da etkinliğini koruyan İtalyan mafyasının en güçlü karakteri olarak öne çıkar ve Corleonelerin önüne taş koymasının bedelini filmin sonunda ödeyecektir.

Godfather 3 - film

Burada şuna değinmek istiyorum ki Don Lucchesi karakteri yaratılırken aslında üst sayfada sıkça bahsettiğimiz Licio Gelli’den esinlenilmiştir. Immobiliare şirketi zaten gerçek ismiyle filmde kullanılmış olup Roberto Calvi karakteri ise filmde Frederick Keinszig adıyla kullanılmıştır. Keinszig filmde Vatikan’daki Amerikalı kardinal Gilday ile birlikte Immobiliare’yi hortumlar ve o da filmin sonunda öldürülür. Gilday karakterinin gerçekteki karşılığı ise yine yukarıda bahsettiğimiz ve Calvi ile yakın dostluğu olan Paul Marcinkus’dur.

"Don Lucchesi."
“Don Lucchesi”

Baba 3’te Licio Gelli’den esinlenilerek yaratılan kurgusal mafya lideri karakteri “Don Lucchesi.”

Frederick Keinszig
Frederick Keinszig

Filmde Roberto Calvi’den esinlenerek yaratılan karakter Frederick Keinszig öldürülmeden hemen önce hortumladığı paralarla birlikte.

PapaAğca–Mafya: Uğur Mumcu

Büyük gazeteci Uğur Mumcu bu olayları ilk baskısını 1984’te yapan PAPA – MAFYA – AĞCA adlı araştırma siyaset kitabında çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Kitabın ana teması Mehmet Ali Ağca’nın Papa’yı nasıl vurduğudur. Olayın arkasındaki Türk askerler, eski bir SS subayı, Türk mafyası gibi birçok bilgiye yer veriliyor. Benim bu kitabı bu yazıda kullanmamın sebebi ise içinde BANKER CALVI, P2 LOCASI VE VATİKAN isminde bir bölümü barındırıyor olmasıdır.

Uğur Mumcu, kitabının bu bölümünde tam olarak Godfather Part III’e referans olan olayları tüm gerçekleriyle anlatır. Licio Gelli, Paul Marcinkus, Roberto Calvi, Michele Sindona gibi gerçek kişileri filmde farklı isimlerle temsil edilirler. Tabi film ile kitap arasında bazı farklar da vardır. Kitapta olup filmde de gösterilen olaylardan biri de, Papa I. Paul’ün kısa süren papalığıydı. Papa 1. Paul, P2 Mason locası ve İtalyan mafyası gibi karanlık kuruluşlara karşı olabildiğince mesafeli bir kişiydi.

Uğur Mumcu - Papa - Ağca
Uğur Mumcu’nun Papa – Mafya – Ağca adlı eseri.

Filmde ilk Papa’nın ölümünden sonra Papa ilan edilen I. Paul de aynı böyle bir kişiydi. Filmde de kurgusal olarak Michael Corleone ve adamları I. Paul’ü Licio Gelli’den esinlendirilen Don Lucchesi’den korumaya çalışmışlar ancak başarılı olamamışlardı. Buralar filmdeki kurgu olarak eklense de Papa Paul’ün karakteri ve sadece 1 ay gibi kısa bir süre Papa olarak görevini sürdürdükten sonra öldürülmesi yaşanmış olaylardır. Filmde bu ölüm zehirlenme olarak resmedilmiştir.

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here