Lenin’in Kedi Sevgisi

0
1664

Sovyet liderinin ender fotoğrafları Oxford’da sergilenmeye başlandı.

Ekim Devrimi’nin yüzüncü yılında, Oxford’da yer alan sergide Lenin, takma saçları ve makyajı ile kediyi severken.

-Advertisement-
Lenin'in Kedi Sevgisi
Fotoğraf: Courtesy SCRSS
*Lenin bir kedi ile Moskova yakınlarında yer alan Gorki köyünde, kız kardeşi Maria tarafından çekildi.(1922)

Yaklaşık bir asır boyunca İngiltere ve Rusya arasındaki kültürel ilişkileri destekleyen geniş bir İngiliz arşivinden Lenin’in nadir ve daha önce gün hiç yüzüne çıkmamış görüntüleri Oxford’da sergilenmeye başlandı.

Fotoğraflarda Lenin kılık değiştirmiş, makyaj yapmış, peruk takmış veya tıraş olmuş halleriyle neredeyse tanınmıyor. Sergi, ziyaretçilerine devrimci liderin az bilinen bir yönünü gösteriyor: Lenin kedi hayranı.

Lenin’i iktidara getiren devrimin yüzüncü yılına rastlayan sergide yer alan fotoğraflar, 1924’te sanat ve bilimsel bağlar üzere kurulan İngiliz- Rus ve Sovyet Çalışmaları Derneği (SCRSS) arşivlerinden.

İlk ana destekçileri John Maynard Keynes, Virginia Woolf, EM Forster ve George Bernard Shaw gibi seçkin kişilerin de bulunduğu Bloombury ekibinden.

Sovyetler Birliği yok olmuş olabilir ancak bugün Londra’nın güneyindeki Brixton’da bulunan toplum onu anmaya devam ediyor. İngiliz Rus ve Sovyet İşbirliği Çalışmaları Derneği Fahri Sekreteri Ralph Gibson, “Rusya ve Sovyetler Birliği insanları büyülemeye devam ediyor,” dedi. “Tarihi, kültürü ve dili her yönüyle 20. yüzyılın önemli bir parçası olmuştur.” diye de ekledi.

Fotoğrafların çoğu ilk kez kamuoyuna gösteriliyor ve bazı görüntüler uzmanlara tanıdık gelecek, Gibson bu konuyla ilgili “insanların büyük çoğunluğu için yeni bir şey olacak, burada yer alan eserleri sergi bağlamında göremeyecekler.” dedi.

1917’de Petrograd’dan kaçıp Finlandiya sınırını geçmek için kullandığı sahte kimlik belgesinde yer alan tanıdık kel kafası ve dokunaklı keçi sakallı Lenin’in fotoğrafı da dahil olmak üzere çarpıcı birçok görüntü var.

Lenin'in Kedi Sevgisi
Fotoğraf: SCRSS/TopFoto
Lenin’in 1917’de saklandığı sırada kullandığı, Kemp Ivanov adına çıkarılan kimlik kartı.

Oxford’daki “North Wall”  sanat merkezindeki sergi, Bolşevik Devrimi’nin yüzüncü yılını kutluyor ve ayaklanmadan sonraki yıllardaki sıradan insanların hayatlarını keşfetmeyi amaçlıyor.

İlk defa yazmayı öğrenen Gürcü annelerden, Moskova’daki 8. Tütün fabrikasının 5 no’lu  kalay tuzlu banyolarında gülümseyen bebeklerin fotoğrafına bakıyorlardı – Rus çocuklarına düzgün bakmak ve onları düzgün eğitmek “devrimci gayret”in bir yansımasıydı.

Lenin: Rus Devriminin Lideri. Oxford’daki “North Wall Arts Centre”da 8-18 Kasım 2017 tarihleri arasında ziyaretçilere açık. web adresi: https://www.thenorthwall.com/

Yazan: Mark Brown

Çeviren: Melis Berfin Bayar

Kaynak: The Guardian
-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here