Netflix Dizi Analizi: The Crown

0
1904
Dizi Analizi: The Crown

Dizi Analizi: The Crown… Peter Morgan tarafından Netflix için hazırlanan ve II. Elizabeth’in hükümdarlık dönemini konu alan tarihi ve biyografik dizi The Crown serisini daha yakından incelemeye ne dersiniz?

Dizi Analizi: The Crown

II. Elizabeth tahtta en uzun süre kalan isimlerden biri olması dolayısıyla hayatı ve aile yaşantısı ile her dönem ilgi odağı olmuştur ancak dizi, II. Elizabeth’in hayatının yanı sıra 1945’ten itibaren yaşanan önemli tarihi olaylara da yer vererek izleyici üzerindeki etkisini arttırmış; IMBD’den yüz yirmi binden fazla kişinin oylamasıyla 9.0 gibi ciddi bir puan alarak geniş izleyici kitlelerine ulaşmayı başarmıştır. İzleyicilerin olduğu kadar eleştirmenlerin de beğenisini kazanan, The Crown, Emmy ve Altın Küre başta olmak üzere birçok törenden ödülle ayrılmıştır.

-Advertisement-
Dizi Analizi: The Crown

Netflix’in En Yüksek Bütçeli Dizisi

Gerçek hayatta bulunabilmemiz ve hatta turistik olarak ziyaret dahi edemeyeceğimiz mekanları kurulan platolar ve stüdyolarla da olsa görme imkanı bulduğumuz The Crown; saray entrikaları ve küçük küçük değindiği tarihi olaylarla izleyiciye keyifle ekrana bağlamayı başarıyor.

Birinci sezonu için 130 milyon dolar gibi yüksek bir bütçe ayıran dizi aynı zamanda Netflix’in şimdiye kadar ki en yüksek bütçeli dizisi olma özelliğini de elinde tutuyor.

Bu büyük yapımı izlerken sizi en çok etkileyecek öne çıkan unsurlarından biri de dizinin kurgusunun gerçekle olan benzerliğidir. Cast çalışmalarından kıyafetlere, mekanlardan, işlenen birçok tarihi olay örgülerine kadar her şey özenle oluşturulmuş, küçük detaylara titizlikle yer verilmiştir.

Dizi Analizi: The Crown

Dizinin dikkatleri bu denli üzerine çekmesindeki bir başka neden ise ana karakterimizin hala hayatta oluşudur. Tarihi olayların işlenişinde önemli tarih profesörlerinden, saray tarihçilerinden ve makalelerden yardım alınmıştır ancak asıl kaynakların yaşıyor oluşu, bizim için dizidekilerin doğruluğunun en büyük destekçisi niteliğindedir.

Öte yandan İngiliz halkı ve Kraliyet ailesinden alınabilecek tepkiler ve sebep olunabilecek diplomatik krizler göz önünden bulundurularak kurgu anlayışının bir miktar kısıtlandırılmış olduğunu söylemek sanırım pek de yanlış olmaz.

Dizi Analizi: The Crown

Dizideki Tarihi Olaylar

Belgesel niteliği taşıyan dizi, İkinci Dünya Savaşı’nın ve İngiltere tarihinin en önemli karakterlerinden biri olan Winston Churchill’den Marburg Dosyaları’na, Prenses Margaret’ten Süveyş Kanalı’nın yeniden Mısır kontrolüne geçişine, dönemin diplomatik krizlerinden saray skandallara kadar pek çok konuyu sinematografik olarak ele alarak izleyiciyi adeta kendine bağlıyor.

The Crown, Kral VI. George’un hayatını kaybetmesiyle henüz 25 yaşındayken tahta geçen ve halen tahtta olan Kraliçe II. Elizabeth, savaş sonrası Birleşik Krallık’ı ve dünyayı şekillendiren olayların bir parçası olurken diğer yandan kız kardeşiyle ve eşi Prens Philip’le yaşadığı sorunları ele alarak başlıyor. Bu genç hükümdarın zaman zaman duygularını hatta sevdiği insanları bir kenara bırakarak kraliçelik gibi ağır bir sorumluluğun altından nasıl kalkmaya çalıştığını, kimi zaman da altında kalışını, izliyoruz.

Dizide bölümler ilerledikçe kraliçenin, bulunduğu mevkiyi ve tacını benimsemesiyle değişen karakteri bizlere aynı kişiyi farklı açılardan izleme imkanı sunuyor.

Dizi Analizi: The Crown

The Crown’un 4. Sezonda Bizleri Neler Bekliyor?

15 Kasım’da izleyiciyle buluşacak olan dördüncü sezonunda çalkantılı evlilikleri, beklenmedik ve trajik ölümüyle en ses getiren aile üyelerinden Prenses Diana’nın diziye katılacak olması dizinin takipçilerinin heyecanını en üst seviyeye taşıyor. 4. sezon fragmanından da anlayacağımız üzere Prenses Diana’nın ön planda olması beklenen yeni sezonda daha önce duymadığımız bilinmeyen detaylara yer verilecek mi, oldukça merak konusu…

Netflix Dizi Analizi: The Crown
Kaynak: Onedio
Netflix Dizi Analizi: The Crown
Kaynak: Onedio
Netflix Dizi Analizi: The Crown
Kaynak: Onedio
Netflix Dizi Analizi: The Crown
Netflix Dizi Analizi: The Crown

Netflix Dizi Analizi: The Crown

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here