Salı, Mayıs 21, 2024

New York’tan Washington’a 29 Dakika Mı? Ve Elon Musk, Hyperloop’u Açıklıyor !

Perşembe günü girişimci Elon Musk, detay vermeden bir tweet attı.

Twitter’dan açıklama yapan Elon Musk, şirketlerinden Boring’in New York City’le Philadelphia’yı Baltimore’a ve ülkenin başkentine bağlayan bir yeraltı ulaşım sistemi kuracağı vizyonuyla “sözlü” hükümet “onayı” verildiğini söyledi. Bu proje insanlara 29 dakikalık bir zaman diliminde yolculuk yapmalarını sağlayacak.

New Yorkluların sadece metroyla Manhattan’ın bir ucundan diğer ucuna kadar yetişmesi 29 dakikadan çok daha uzun sürüyor.

Elon Musk’ın Twitter’da yaptığı açıklamada detaylara yer vermemesine rağmen çok cazipti. Yaptığı açıklama yeni sorular ve şüpheci yaklaşımlara sebebiyet verdi. Bunun parası nereden çıkacak? Yapımı ne kadar sürecek? Bu soruların şimdilik cevapları yok.

Tweette Prett Bhara, “Sevgili Musk, bunun çok hızlı olmasını istiyorum. Acaba bizim belediye başkanı ve valimizle bir tanışıklığınız var mı? Metroyla alakalı da yardım edebilir misiniz?” dedi.

Şuan hükümette kimin plana yeşil ışık verdiğini gösteren herhangi bir işaret yok. Ulaştırma Dairesi, projeyle ilgili bir soruyu bir sözcü tarafından e-postayla verilen bir cevapta Beyaz Saray’a gönderdi: “Bugüne kadar umut verici konuşmalar yaptık, dönüşümlü altyapı projelerine adanmış ve en büyük çözümlerimizin çoğu zaman özel sektörün yaratıcılığından geldiğini biliyoruz.”

Elon Musk verdiği cevaplarda bizi derin düşüncelere sevk etti.

“Her şehirde şehir merkezi, her şehirde bir düzine veya daha fazla giriş / çıkış asansörü vardır.” diye yazdı.

Elon Musk’un planlanan 29 dakikalık yolculuk projesi, mevcut seçeneklerden çok daha kısa. Washington’dan New York’a arabayla gitmek yaklaşık beş saat sürebilir. Amtrak’ın bölgesel tren hizmetine hızlıca eşlik eden Acela, süreyi yaklaşık 2 saat 45 dakika kadar kısaltıyor. New York’taki Kennedy Havaalanı’ndan Washington’daki Ronald Reagan Ulusal Havalimanı’na durmadan geçen bir uçuş şu anda 1 saat 15 dakikalık en hızlı seçenek.

Musk’ın takipçileri bunu daha önce de duymuş. PayPal’ın ve elektrikli otomobil şirketi Tesla Motors’un kurucusu olan seri girişimci Elon Musk, ilk olarak 2013 yılında benzer bir plan fikrini Hyperloop adlı bir proje ile açıklamıştı. Bu proje, insanları alıp götürecek olan hızlı bir sistem projesi. Los Angeles’tan 30 dakika sonra kendinizi San Francisco’da buluyorsunuz. Bu, saatte neredeyse 800 mil hız anlamına geliyor.

Reuters, mühendislerin önümüzdeki haftalarda Hyperloop’un önemli bir testini yapacağını bildirdi. Bu proje, yolcuların ve kargoların kapsüle yerleştirilmesi ve vakumlu tüplerin şehirler arası bir sistem aracılığıyla seyahat etmesi demektir.

Reuters sözcüsü Marcy Simon, bu teknolojiyi geliştiren Los Angeles merkezli şirket olan Hyperloop One, 8.5 metre uzunluğunda bir gövde parçasını rota boyunca gönderecek durumda olduğunu bildirdi.

Yazan: Christine Hauser

Çeviren: Emre Ertetik

KAYNAKThe New York Times

Emre Ertetik
İstanbul Bilgi Üniversitesi - Siyaset Bilimi

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız