Pazar, Mayıs 19, 2024

Snapchat’in Özelliği Snap Map Sizi Takip Ediyor !

Snapchat her zaman nerede olduğunuzu biliyordu ve yakın zamana kadar bu konumlar ile ilgili olarak jeofiltre servisi, konum ile ilgili haber göndermek ve nerede olduğunuz bilgisini kullanarak pazarlamacıların size eşya satmasını sağlamak dışında veri tabanına düşen bu bilgiler ile pek bir şey yapmıyordu.

Bu hafta Snapchat, konum verilerinizi yepyeni bir şekilde kullanan bir özellik sundu ve bu özellik insanları çileden çıkarttı. Snap Map sizin şu anda bulunduğunuz konumu izliyor ve Bitimoji avatarınızı haritaya iğneleyerek nerede olduğunuzu gösteriyor. Başkaları haritayı yakınlaştırarak sizin nerede yaşadığınızı sokak ve adresinize kadar bulabiliyor. Bu özellik Apple’ın arkadaşımı bul ve Facebook’un canlı konum özelliğine çok benziyor.

Belli ki Snapchat, Snap Map’i arkadaşlar ile bağlanmak için kullanılan eğlenceli ve kolay bir yol olarak görüyor. Ama çoğu insan için bu yeni özellik tam anlamıyla ürpertici. Bazı insanlar, röntgenciler yüzünden özellikle daha konumunuzu sürekli dışarı veren bir teknolojinin tehlikelerini tam olarak kavrayamayan genç kullanıcılar adına endişeleniyorlar.

Snapchat'in Özelliği Snap Map Sizi Takip Ediyor !
Nasıl Kapatılır?

İyi haber bu özellik uygulamayı güncelleştirmeden çalışmıyor. Güncelleştirdikten sonra (Snapchat’e göre) kapatmak gayet kolay. Eğer güncelleştirmeden sonra uygulamayı ilk defa açıyorsanız, Snapchat size Snap Map’i nasıl kullanacağınızı adım adım gösteriyor.Öncelikle size kamera erişim haritasını kullanarak nasıl yakınlaştırıp uzaklaştıracağınızı gösteriyor.

Daha sonrasında ise kimin sizin yerinizi görmesini istediğinizi soruyor.”Sadece Ben” seçerseniz Snapchat hayalet modu etkinleştiriyor. Bu seçenek sizin avatarınızın başkalarının haritasında görünmemesini sağlıyor. Siz başkalarını görebiliyorsunuz ama başkaları sizi göremiyor. Ama dikkat edin Snapchat’in her şeyi gören gözleri konumunuzu hala takip edebiliyor. Bu veri akışını kapatmak için telefonunuzun konum ayarlarına gidip, Snapchat’i seçip “konum”a tıklayıp asla paylaşmayı seçmeniz gerekiyor.

Eğer “tutorial” bitti ise ve ayarları değiştirmek istiyorsanız o da çok kolay. Snap Map’i açın ve sağ köşedeki ayarlar menüsünden kimin sizi takip edebileceğini ayarlayabilirsiniz.

SourceWIRED
Popüler Akım
Popüler Akım, siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat, tarih, moda, bilim&teknoloji ve sinema gibi birçok alanda çeviri ve denemeler yayınlayan bir sosyal medya platformudur.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız