“Uzun” Covid: Kimin Kapma Olasılığı Yüksek?

0
1183
Koronavirüs kapma olasılığı nedir?

Koronavirüs kapma olasılığınız nedir? Bilim adamları, yaşlılığın ve hastalığın vücuda etki etmesinden itibaren çok çeşitli başlangıç semptomlarına sahip olanların “UzunCovid olma riskini arttırdığını söylüyor.

EN AZ 8 HAFTALIK KOVİD SEMPTOMU MÜMKÜN MÜ?

BBC tarafından gözler önüne sunulan araştırmada, yirmi kişiden birinin en az sekiz haftadır Covid-19 semptomlarına sahip olduğunu söylüyor. Bu semptomlardan geçmek bilmeyeni ise kuru öksürük.

-Advertisement-

King’s College London’daki araştırma da kadın olmanın, aşırı kilo ve astımın “Uzun” diye tabir ettiğimiz Covid-19 semptomlarına sahip olma riskini arttırdığı saptanmış.

Koronavirüs kapma olasılığı nedir?

Araştırmanın amacı, ekstra bakıma ihtiyaç duyan veya erken tedaviden fayda görebilecek hastaları belirleyebilecek bir erken uyarı tespit mekanizması geliştirmek.

Araştırmanın edindiği bulgular, semptomlarını ve test sonuçlarını “Covid Symptom Study” uygulamasına giren kişilerin analizlerinden geliyor. Bu uygulama Türkiye’deki “Hayat Eve Sığar” uygulamasının bir benzeri.

Bilim adamları, bu verilerden kimin uzun süreli hastalığa yakalanacağını tahmin edebilecek tespit modelleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar.

Koronavirüs kapma olasılığı nedir?

İnternet ortamında yayınlanması beklenen sonuçlar, “Uzun” Covid’in herkesi etkileyebileceğini gösteriyor, ancak bazı şeyler riski daha çok arttırıyor.

Koronavirüs Kapma Olasılığınız Nedir? Riski Ne Artırıyor?

Kings College London’dan Dr Claire Steves BBC News’e “İlk haftada beşten fazla farklı belirtiye sahip olmak temel risk faktörlerinden biri” diye açıklamada bulundu.

Covid-19’un bir öksürükten daha fazlası olduğunu unutmamalı ve akciğerler dışında bütün organları etkileyebileceği bilinmelidir.

Öksürük, yorgunluk, baş ağrısı, ishali olan ve koku alma duyusunu kaybeden biri – ki bunların tümü potansiyel semptomlardır – tek başına öksürüğü olan birine göre “Uzun” Covid’e yakalanmak için daha yüksek risk altındadır.

Risk ayrıca yaşla birlikte – özellikle 50’nin üzerindeki bireylerin – kadın olmasıyla da birlikte artıyor.

Dr. Steves: “Erken verilerden, erkeklerin çok ağır hastalık riski altında olduğunu ve ne yazık ki Covid’den ölme riski altında olduklarını belirtti fakat kadınların ise daha çok “Uzun” Covid-19’a yakalanma riski altında olduğu görülüyor.” Dedi.

Uzun Covid Nasıl Bir Şey?

Uzun-Covid’in kesin semptomları bir hastadan diğerine göre değişir, ancak yorgunluk ve öksürük en yaygın olanlar arasında.

48 yaşındaki Vicky Bourne, Mart ayında ateş ve “küçük bir öksürük” diye tabir ettiği semptomları yaşamaya başladı. Nefes almakta zorlandığında ve bir sağlık görevlisi tarafından oksijen verilmesi gerektiğinde “kesinlikle korkunç” diye tabir ettiği hale geldi.

Koronavirüs kapma olasılığı nedir?
Vicky Bourne, Mart’ta ilk kez hastalığından bu yana Ekim ayında bile hala bazı semptomlara sahip.

Hastaneye kaldırılmadı, ancak hala – Ekim ayında – Uzun Covid ile yaşıyor.

BBC’ye şunları söyledi: “Tuhaf, artık eklem romatizmam var ve tuhaf bir şekilde, iki hafta önce tat ve koku alma duyumu yine kaybettim. Sanki vücudumda etrafa sıçrayan bir iltihap var ve ondan tam olarak kurtulamıyorum, bu iltihap bi kayboluyor bi ortaya çıkıyor asla gitmiyor.”

Vicky yalnız değil. Araştırma verilerine göre:

  1. 7 kişiden biri en az dört haftadır hasta
  2. 20 kişiden biri en az sekiz haftadır hasta
  3. 45 kişiden biri en az 12 haftadır hasta

King’s College London’ın araştırmacıları, “Uzun” Covid riski altında olan bir koronavirüs enfeksiyonunu başlangıcından itibaren seçmek için bir bilgisayar kodu oluşturdu.

“Uzun” Covid geliştirmeye devam eden insanların %69’unu doğru bir şekilde tanımlıyor, aynı zamanda hızlı bir şekilde iyileşen insanların yaklaşık dörtte birinin de “Uzun” Covid’e yakalanma riskleri olduklarını tespit edebiliyor.

Dr. Steves, “Bunun gerçekten önemli olacağını düşünüyoruz, çünkü o zaman bu insanları belirleyebiliriz, belki onlara önleyici stratejiler verebiliriz, aynı zamanda en önemlisi, onları takip edebilir ve ihtiyaç duydukları rehabilitasyonu aldıklarından emin olabiliriz.” dedi.

Çeviren: Emre Ertetik

KAYNAK: BBC

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here