Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Çalınan Instagram Hesabı Nasıl Kurtarılır? | Güncel (2021)

Çalınan Instagram Hesabı Nasıl Kurtarılır? | Güncel (2021)

Instagram 1 milyar kullanıcıya sahip dünyanın en aktif paylaşım yapılan uygulamalarından birisidir ve kötü insanlar tarafından manipüle edilebilmektedir. Dünyanın pek çok fiziki alanında olduğu gibi sosyal medyanın yaygın kullanımı ile dolandırıcılar bu alanları da kullanmaya başlamışlardır. Özel hayatlarımızla ilgili fotoğraf ve videolar atabildiğimiz Instagram hesaplarımız tamamen kendimize ait olması gerekirken farklı kişilerin eline geçebilmektedir.

Hackerlar veya çevremizdeki kötü niyetli insanların yapabildiği “Instagram hesabı çalma” durumu, hesabı çalınan kişiler tarafından şoke olunarak fark edilmekte ve ondan sonra hesap kurtarma çalışmaları başlamaktadır. Eğer sizin de Instagram hesabınız çalındıysa yazımızın devamını okuyarak hesabınızı nasıl kurtarabileceğinizi, Instagram hesabının çalınmaması için neler yapılmalıdır gibi konularla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çalınan İnstagram Hesabı Kurtarma Adımları

 1. İlk olarak uygulamayı açın.
 2. Hesap adınızı ve şifrenizi yazdığınız alanın altında “Giriş Yapmak İçin Yardım Al” butonuna tıklayın.
 3. Açılan sayfada “Daha Fazla Yardıma İhtiyacın Var Mı?” seçeneğine tıklayın.
 4. Karşınıza destek isteği oluşturmanız için bir sayfa açılacak.
 5. Buraya Instagram’ı açarken kullandığınız mail adresinizi girin.
 6. Ekranın alt kısmında yer alan “Hesabım Başkasının Eline Geçti” butonuna tıklayın.
 7. Karşınıza hesabınızla ilgili çeşitli sorular gelecek. Bu soruları doğru bir şekilde yanıtlayın.
 8. Soruları doğru yanıtladığınızda son ekran açılmış oluyor.
 9. Bu sayfanın alt kısmında bulunan “İlave Detaylar Ekle” kısmına hesabınızın çalınması ile ilgili ayrıntılı bir yazı yazabilirsiniz.
 10. Eğer kullandığınız mail adresinizi de açamıyorsanız, farklı bir mail adresine yönlendirme yapabilir, Instagram’ın sizinle iletişime geçmesi için bekleyebilirsiniz.
Çalınan Instagram Hesabı Nasıl Kurtarılır? | Güncel (2021)

Daha Sonra Ne Oluyor?

Bu adımları tamamladıktan sonra ortalama 4-5 gün içinde Instagram size geri dönüş yapıyor. Bunun yanı sıra bazı kişilere haftalarca cevap gelmediği de oluyor. Bu sebeple hemen cevap gelmezse “bana geri dönüş yapmayacaklar” diye düşünmeyin. Mutlaka geri dönüş yapılacaktır.

İnstagram Hesabımı Nasıl Koruyabilirim?

 • Çoğu kişinin yaptığı hataların başında hesap şifrelerinin çok kolay seçiliyor olması ve tüm sosyal medya uygulamalarında aynı şifrelerin kullanılıyor olması gelmektedir. Hesabınızın çalınmasını istemiyorsanız önceden tedbirlerinizi almalı ve bu gibi durumlarla karşılaşmamak için bir şeyler yapmalısınız. İşe hesap şifrelerinizi değiştirerek ve daha zor şifreler girerek başlayabilirsiniz. 
 • İnsanların hesaplarının çalınmasının en büyük sebeplerinden biri de arkadaşları sandıkları, dolandırıcı kişilerin gönderdikleri çeşitli bağlantılara tıklamalarıdır. Mesaj yolu ile gönderilmiş olan bu bağlantılara tıkladıktan sonra hesabınız çalınabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bu linke tıklayarak Instagram’dan direkt destek alabilirsiniz.
 • Mutlaka iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkin hale getirmelisiniz. İki faktörlü kimlik doğrulaması, farklı bir cihazdan İnstagram hesabınıza girilmeye çalışıldığında sizin cep telefonunuza mesaj gelmesidir. Ayarlar kısmından yapabileceğiniz bu doğrulama ile hesabınızın çalınması çok zor bir hale gelmektedir.
 • Instagram takipçisi kazanma, beğeni ve yorum alma, sizi takip eden kişileri görebilmenizi sağladığını iddia eden çeşitli uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalara girilirken İnstagram şifresi istenmekte ve hesap bilgileriniz bu sayede çalınabilmektedir. Bu gibi uygulamaları veya siteleri tercih etmemenizi öneririz.
 • Instagram hesabınıza kamusal alanlarda bulunan farklı cihazlardan girmiş olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda mutlaka hesabınızdan çıkış yapmalı ve hesabımı hatırla butonuna kesinlikle basmamalısınız.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız