LeBron James, Charlottesville’de Yaşananlarla İlgili Sert Konuştu: Trump, Nefreti Tekrar Moda Haline Getirdi!

0
1002
LeBron James speaks
-Advertisement-

LeBron James, kendisinin kurduğu “The LeBron James Family Foundation” vakfının Salı gecesi düzenlediği “Family Reunion” etkinliği sırasında Virginia’nın Charlottesville kentinde önceki haftasonu meydana gelen şiddetli protestoların ardından iyileşme çağrısında bulundu ve olaylarla ilgili Başkan Donald Trump’ı sert bir dille eleştirdi.

Ohio’daki Cedar Point lunaparkında gerçekleşen etkinlikte James sahneden ayrılmadan önce şunları söyledi: “Charlottesville’de çok fazla üzücü olayın yaşandığını biliyorum. Şu anda sadece bu konu hakkında konuşmak istiyorum. Bu platformun sahibiyim ve çoğunluğa seslenebilen biriyim, ve bizim için hem toplum olarak hem de insan olarak düzelebilmenin yegane yolu sevgidir.

Günün sonunda bir şeylerle başa çıkabileceksek bize bu gücü veren işte bu sevgidir. Bu, kendisine Amerika başkanı veya her ne deniyorsa denen adamla ilgili değil. Bu, her gün seninle ilgili neler olduğunu önemsemediğini hissettiğin bir öğretmenle ilgili değil. Bu size en iyi şekilde enerji ve emek vermediğini hissettiğiniz insanlarla ilgili değil. Bu, bizimle ilgili. Aynaya baktığımızda gördüğümüz kişiyle ilgili. 7’den 70’e hepimizle ilgili.

-Advertisement-

Hepimiz aynaya bakıp demeliyiz ki, “Bu değişime katkı sağlamak için neyi daha iyi yapabiliriz?” Ve eğer yüzde 100’ümüzden de fazlasını verip her şeyimizle çabalıyorsak, başka soru sormamıza gerek yok demektir.

Charlottesville’deki masum insanları ve dünya üzerindeki sadece iyi olmayı ve sevmeyi isteyen tüm insanları saygıyla anıyorum. Teşekkürler, ve hepinizi seviyorum.”

Konuştuğu sırada James’in kollarında kızı Zhuri, yanında da iki oğlu LeBron Jr ve Bryce Maximus vardı. Bunun yanı sıra Cavaliers’tan takım arkadaşı JR Smith ve müzisyen Jordin Sparks da etkinliğe katılan kişiler arasındaydı.

Charlottesville’de Neler Olmuştu?

Geçtiğimiz Cumartesi günü, Charlottesville’de beyaz üstünlüğü savunucuları ve sağ görüşlü bazı kişilerin liderliğinde devam eden “Unite the Right (Sağı Birleştirin)” gösterileri sırasında iddialara göre James Alex Fields Jr. kontrolündeki araba, karşıt grubun oluşturduğu kalabalığın içine dalarak 32 yaşındaki Heather Hever’ın ölümüne yol açtı. Bu olaylarla birlikte gösteri trajik bir hal almaya başladı. Arabasıyla kalabalığın içine dalıp 1 kişiyi öldüren ve 19 kişinin de yaralanmasına sebep olan 20 yaşındaki Fields, bu kazadan sonra cinayetle ve diğer münferit iddialarla suçlandı.

Trump, ilk önce bu şiddet dolu tabloyla ilgili “pek çok tarafın” suçlanması gerektiğini söyledi. Ardından Pazartesi günü neo-nazileri, KKK* üyelerini ve beyaz üstünlüğü savunucularını gösteriye “muhalif” olarak katıldıkları için kınadı. Ve Çarşamba günü de yaşananlarla ilgili her iki tarafın da suçlu olduğunu söyledi.

James, Çarşamba günü, vakfının etkinliğinden saatler önce Twitter üzerinden Trump’ı işaret ederek şu tweet’i attı:

LeBron James, Charlottesville'de Yaşananlarla İlgili Sert Konuştu: Trump, Nefreti Tekrar Moda Haline Getirdi!

“Nefret Amerika’da hep vardı, bunu biliyoruz ancak Donald Trump bunu tekrar moda haline getirdi. Heykellerin bizimle hiçbir ilgisi yok!**”

Bu etkinlikle birlikte Cavaliers’ın yıldızı iki yaz üst üste LeBron James Family Foundation vakfını kullanarak kutlama yaptı ve bu kutlamalarda ülkedeki toplumsal sorunları ele aldı. Geçen sene yine Ağustos’ta gerçekleşen kutlamada şunları söylemişti: “İnanıyorum ki, millet olarak en sonunda olabildiğince mükemmel olmak için hepimiz kendi insanlarımıza dönüp yardım eli uzatmalıyız. Bu işler bir tuğlayla, bir kişiyle, bir aileyle, bir çocukla başlayıp zamanla daha iyiye gider.”

LeBron ve Trump Arasında İpler Hep Gergindi

Trump, Ocak ayında resmi olarak göreve başladığından beri James ona karşı birçok kez iğneleyici sözler kullandı.

Şubat ayında kendisine NBA All-Star gösterisi için yapılan oylamalardaki bazı şüpheli oylar sorulduğunda “Saçma oylar her zaman vardır, Donald Trump şu an bizim başkanımız.” diyerek Trump’a verilen oylarla ilgili oldukça iğneleyici bir söylemde bulunmuştu.

Trump’ın büyük çoğunluğunu Müslüman nüfusun oluşturduğu 7 ülke göçmenlerinin ve mültecilerinin men edilmesi konusundaki idari emriyle ilgili de tarafını belli etmiş, Şubat ayında Hollywood Reporter’a şunları söylemişti: “Ben bu politikanın veya insanları bölen ve dışlayan hiçbir politikanın taraftarı değilim. Ben, bu politikanın ABD’nin gerçek yüzünü yansıtmadığını düşünen Amerikalıların yanındayım. Ve biz bu konuda daha yüksek sesle konuşmaya devam etmeliyiz.”

*Ku Klux Klan (KKK), 24 Aralık 1865 ABD’de Tennessee’de kurulan siyahi karşıtı aşırı faşist bir gizli örgüt.

Çevirmenin Yorumu: **Çoğu haber sitesinde “statues” kelimesi statüler olarak çevrilmiş, fakat ben şöyle düşündüm: bu Charlottesville olaylarının başlama sebebi, Konfederasyon dönemine ait ırkçı liderlerin heykellerinin yıkılmasıdır. LeBron’un da tweet’inde statülerden çok, bu heykellerden bahsettiğini düşünerek heykel olarak çevirmeyi tercih ettim.

Yazan: Dave Mcmenamin

Çeviren: Cihat Kuran

Kaynak: ESPN

-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here