Prens Philip’in Cenazesi: Planlar, Zamanlamalar ve TV Yayını

0
1080
Prens Philip'in Cenazesi: Planlar, Zamanlamalar ve TV Yayını

9 Nisan Cuma günü 99 yaşında hayatını kaybeden Kraliçe II. Elizabeth’in eşi Prens Philip için cenaze hazırlıkları tamamlandı.

Prens Philip’in Cenaze Töreni Nerede Yapılacak?

Kraliyet cenazesi 17 Nisan Cumartesi günü saat 15:00’da Windsor Sarayı bahçesinde yer alan St.George Şapeli’nde yapılacak.

-Advertisement-
Prens Philip'in Cenazesi: Planlar, Zamanlamalar ve TV Yayını

Prens Philip’in bedeni şu anda Windsor’da özel şapelde dinlendiriliyor.

Dük’ün minimum telaşlı bir cenaze töreni talep ettiği ve halkın tabutunu görebileceği bir mekanda gömülmek istediği bildirildi.

Cenazeye Kimler Katılacak?

Konuk listesinde, Alman akrabalarından üçü de dahil olmak üzere Kraliçe ve Edinburgh Dükü’nün ailelerinin üyeleri yer alıyor.

Prens Harry törene katılacak ancak hamile olan eşi Meghan aldığı tıbbi tavsiye’ye uyarak ABD’den seyahat edemeyecek. Sussex Dükü geçen yıl kıdemli kraliyet statüsünden ayrıldığından beri İngiltere’ye ilk kez geri döndü.

Prens Philip kimdir? Philip ne zaman öldü?

Katılımcıların hükümetin tavsiyeleri doğrultusunda maske takmaları bekleniyor.

Prens Philip’in Cenaze Töreninde Neler Olacak?

Cenaze günü, tabut özel şapelden Windsor Kalesi Devlet Girişine taşınacak. Dük’ün bedeni, tasarımına yardım ettiği modifiye edilmiş bir Land Rover üzerine yerleştirilecek ve kısa mesafeden St. George Şapeli’ne taşınacak.

Prens Philip'in Cenazesi: Planlar, Zamanlamalar ve TV Yayını
Prens Philip'in Cenazesi: Planlar, Zamanlamalar ve TV Yayını

Koronavirüs’ün kalabalıklar ve cenazelere katılanların sayısı üzerindeki etkileri sayesinde dük’ün cenaze töreninin diğer zamanlarda olduğundan çok daha düşük bir katılımla gerçekleşeceği anlamına geliyor.

Prens Philip Cenazesi Ne Zaman?

Saat 14:15’e kadar, Windsor Kalesi’ndeki askeri müfrezelerin yanı sıra süvari ve ayak muhafızları sıraya dizilecek.

14:20’den itibaren, Kraliyet Ailesi ve Edinburgh Dükü ailesinin üyeleri geçit törenine katılmıyorlar, Windsor Kalesi’nden arabayla St George Şapeli’ne gidiyorlar.

14:40’ta, Quadrangle’daki gruplar çalmayı bırakacak ve tabut Land Rover’a yerleştirilecektir.

Kraliyet Ailesi üyeleri tabutun ardından Devlet Kapısı’ndan ayrılacak ve yerlerini alacaklar.

Land Rover’ın arkasında Prens Charles, Andrew, Edward ve Prenses Anne ile torunları Prens William ve Prens Harry yer alacak. Bunlara Prenses Anne’nin oğlu Peter Phillips, kocası Koramiral Sir Tim Laurence ve Snowdon Kontu eşlik edecek. Dük’ün özel sekreteri Tuğgeneral Archie Miller Bakewell, kişisel koruma görevlisi ve iki uşak dahil olmak üzere onları takip edecek.

Saat 14:45’te tören başlıyor. Grenadier Muhafızları grubunun liderliğindeki alay At Nalı Manastırı’na hareket edecek. Grubu, Tümgeneral’in partisi ve askeri genelkurmay başkanları izliyor. Land Rover, Kraliyet Deniz Piyadeleri ve dük ile ilişkili diğer alay ve kolordulardan gelen pallbearers tarafından kuşatılmış olarak takip edecek. Kraliyet Ailesi üyeleri ve personeli arkadan takip edecek.

Kraliçe, Bentley’deki alayın arka tarafında seyahat edecek ve Celile verandasından St.George’un şapeline girecek.

Alay rotası Kraliyet Donanması, Kraliyet Deniz Piyadeleri, İskoçya 4. Taburu Kraliyet Alayı ve Kraliyet Hava Kuvvetleri personeli tarafından belirlenecek.

Prens Philip kimdir? Philip ne zaman öldü?

Kraliyet At Topçuları tarafından silahlar ateşlenecek.

Land Rover, saat 14:53’te St George Şapeli’nin Batı Merdivenleri’ne varacak ve milli marşı çalacak olan Tüfekler Alayı’ndan bir şeref kıtası ve grup tarafından karşılanacak.

Hanehalkı Süvari üyeleri Batı Basamaklarını sıraya dizecek ve bir Kraliyet Donanması tabut şapele merdivenlerden yukarı taşınırken “Durgun” olarak bilinen bir deniz çağrısı yapacak.

Dük’ün sancağı, çelenk ve Dük’ün deniz kepi ve kılıcıyla kaplı tabut, Canterbury Başpiskoposu ile birlikte Windsor Dekanı tarafından hizmet için karşılanacak.

Prens Philip kimdir? Philip ne zaman öldü?

Şapele sadece Kraliyet Ailesi üyeleri girecek,alayın geri kalanı dışarıda kalacak.

15:00’da, Dük’ün anısına ülke çapında bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacak.

Sessizliğin başlangıcı ve bitişi, The King’s Troop Royal Horse Topillery tarafından ateşlenen bir silahla belirtilecektir.

Şapelin içinde cenaze töreni, tabutun  taşınması ve platforma yerleştirilmesiyle başlayacak. Şapelin nefinde yer alacak olan dört şarkıcıdan oluşan küçük bir koro, dük tarafından seçilen müzik parçalarını söyleyecek.

Prens Philip'in Cenazesi: Planlar, Zamanlamalar ve TV Yayını

Bayrak ve Nişanlar

Dük’ün tabutu kişisel bayrağına ve sancağına sarılı olarak getirilecek. Bayrak, Yunan mirasından İngiliz unvanlarına kadar hayatının unsurlarını temsil ediyor.

Dük 1946’da o zamanki Prenses Elizabeth’le nişanlandığında, Yunan unvanından vazgeçti ve annesinin soyadı olan Mountbatten’i alarak İngiliz vatandaşı oldu.

Prens Philip’in hayatını yansıtan ve ülkeye hizmetini anlatan bir dizi nesne, St.George Şapeli’ndeki sunaktaki minderlerde sergilenecek.

Prens Philip'in Cenazesi: Planlar, Zamanlamalar ve TV Yayını
Prens Philip'in Cenazesi: Planlar, Zamanlamalar ve TV Yayını

Bunlar arasında Dük’ün amblemi – Birleşik Krallık ve İngiliz Milletler Topluluğu ülkeleri tarafından kendisine verilen madalyalar ve süslemeler – mareşalinin sopası, Kraliyet Hava Kuvvetleri kanatları ve Danimarka ve Yunanistan’dan nişanlar yer alıyor.

Prens Philip'in Cenazesi: Planlar, Zamanlamalar ve TV Yayını

Halk saygılarını nasıl gösterecek?

Halk sağlığı tavsiyeleri doğrultusunda halktan cenaze törenlerine katılmamaları istendi.

Kraliyet Ailesi web sitesinde, halktan Dük’ün anısına çiçek bırakmak yerine bir hayır kurumuna bağış yapmalarını istiyor.

Cenazeden sonra ne olacak?

Ulusal yas,cenaze töreninin yapıldığı gün sona erer.

Kraliyet Ailesi bir hafta daha yas tutmaya devam edecek.

Prens Philip'in Cenazesi: Planlar, Zamanlamalar ve TV Yayını
-Advertisement-

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here