Pazar, Mayıs 19, 2024

Rusya-Ukrayna Krizinde Neler Yaşanıyor?

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı saldırı, başkent Kiev ile Harkov’da yoğunlaştı.

Rus güçleri Kiev’e yaklaşsa da şehri ele geçirmeyi hala başaramadı. Gece boyu sık sık patlama seslerinin duyulduğu Kiev’de zaman zaman şehir merkezinden silah sesleri de geldi.

Şehrin dört bir yanında binlerce kişi, yer altı otoparkları, metro istasyonları ve bodrum katlarına sığınarak geceyi geçirdi.

Rusya-Ukrayna Krizinde Neler Yaşanıyor?

Bir süre duran patlamalar, yerel saatle 09.50’de yeniden başladı. Öncesinde ise tüm kentte sirenler çaldı.

Çatışmaların ağırlıklı olarak Kiev’in kuzeybatısındaki Bucha’da gerçekleştiği bildirildi. Sosyal medyada yayımlanan görüntülerde, bir Rus zırhlı aracının ateş açtığı ve birkaç Rus birliğinin de Bucha’nın sokaklarında hareket ettiği görüldü.

Rusya-Ukrayna Krizinde Neler Yaşanıyor?

Bu videoların birinde, bir kişinin, “Bucha’da durum böyle. Camlar kırıldı. Burası bir top mermisinin düştüğü yer. Ölen olup olmadığına dair bir fikrim yok.” dediği duyuldu.

28 Şubat saat 08.00’e kadar sokağa çıkma yasağı olan Kiev’de, Rus sabotajcıların arandığı da ifade edildi.

Rusya-Ukrayna Krizinde Neler Yaşanıyor?

“Güvenliğiniz bize bağlı”

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “72 saat direniş. Dünya inanmadı. Dünya şüphe duydu. Ama biz sadece ayakta durmakla kalmadık, kendimizden emin bir şekilde işgalci Ruslarla savaşmaya devam ediyoruz.” dedi.

Dünyaya Rusya’dan korkulmaması gerektiğini gösterdiklerini ifade eden Reznikov, “Ukrayna’ya destek daha güçlü olmalı. Güvenliğiniz bize bağlı.” ifadesini kullandı.

Rusya-Ukrayna Krizinde Neler Yaşanıyor?

Belarus uçağından saldırı iddiası

Ukrayna ordusu, sabah saatlerinde bir Belarus TU-22 uçağından Kiev’e ateşlenen “kanatlı roketi” düşürdüğünü duyurdu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko da yerel saatle 07.19’da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Dakikalar önce Ukrayna Hava Kuvvetleri, Belarus topraklarından bir TU-22 bombardıman uçağı tarafından Ukrayna’nın başkenti Kiev’e fırlatılan bir seyir füzesini düşürdü. Bu, Ukrayna ve halkına karşı işlenen başka bir savaş suçudur.” dedi.

Ruslar Harkov’da direnişle karşılandı

Öte yandan Rusların, Harkov’da ilerleyiş kaydetseler de şiddetli direnişle karşılaştıkları bildirildi.

Sosyal medya ve Ukrayna medyasında yer alan videolarda, günün erken saatlerinde şehrin içinden geçen Rus askeri araçları görüldü.

Harkov Bölgesel Devlet İdaresi Başkanı Oleg Synegubov, Facebook üzerinden yaptığı duyuruda, hafif askeri araçların “şehre girdiğini” belirterek kent sakinlerini sığınaklara girmeye ve dışarı çıkmamaya çağırdı.

İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Geraşçenko da Rus zırhlı araçlarının yandığını gösteren videoları paylaşarak sokaklarda “ağır çatışmalar” olduğunu söyledi.

Videoların birinde şehrin sokaklarında ilerleyen Rus askerine ateş açan Ukrayna birlikleri, diğer bir videoda ise aynı Rus askerine ait olduğu belirtilen zırhlı araçların ele geçirildiği görüldü.

Doğal gaz boruları ve petrol depoları vuruldu

Ukrayna İletişim Servisi, Rusya’nın Harkov’daki saldırısının ardından bir doğal gaz boru hattının havaya uçtuğunu duyurdu. Telegram uygulaması üzerinden paylaşılan videoda da bölgede büyük bir patlamanın ardından alevlerin göğe yükseldiği görüldü.

Henüz söz konusu boru hattının ne kadar önemli olduğu ve patlamanın gaz sevkiyatlarını kesintiye uğratıp uğratmayacağına ilişkin açıklama yapılmadı.

Rusya-Ukrayna Krizinde Neler Yaşanıyor?

Başkent Kiev’in yaklaşık 30 kilometre güneybatısındaki Vasylkiv kasabasındaki petrol deposunda de gece yangın çıktı.

Belediye Başkanı Natalia Balasinovich, paylaştığı videoda, Rus füzelerinin hava üssünün ana pistinin güneybatısındaki petrol depolama alanını vurduğunu söyledi. Ukrayna Ulusal Haber Ajansı da haberi doğruladı.

İnternette paylaşılan fotoğraflar ve videolarda, büyük alevler görüldü.

“Putin’in trajedinin boyutunu saklamasına izin vermeyin”

Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Sergiy Kyslytsya, Twitter’da yaptığı açıklamada, öldürülen “binlerce Rus askerine ait cesetlerin” ülkelerine geri gönderilmesini kolaylaştırmak için Uluslararası Kızılhaç Komitesine başvurduğunu belirtti.

Rusya’daki anne-babalarının evlatlarını “onları onurlu şekilde defnedebilmesi” gerektiğini kaydeden Kyslytsya, “(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in trajedinin boyutunu saklamasına izin vermeyin.” ifadesini kullandı.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi BM Daimi Gözlemcisi Laetitia Courtois da mevcut güvenlik durumunun “sahadaki ekipleri için ana endişe kaynağı ve engel olduğunu” belirtti.

Kiev’in kontrolü tamamen Ukrayna ordusunda

Kiev Şehir Devlet İdaresinden yapılan açıklamada, gece yarısı Rus sabotaj gruplarıyla bazı çatışmaların çıktığı belirtildi.

Kiev’in tamamen Ukrayna ordusu ve bölgesel savunma birliklerinin kontrolü altında bulunduğu kaydedilen açıklamada, şehirdeki durumun sakin olduğu ifade edildi.

Rusya-Ukrayna Krizinde Neler Yaşanıyor?

Ukrayna Savunma Bakanlığı: 4300 Rus askeri öldürüldü

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Anna Malyar, ülkesine saldıran Rus güçlerinin yaklaşık 4300 asker, 27 uçak, 26 helikopter, 146 tank, 706 zırhlı araç, 49 top ve 2 gemi kaybettiğini açıkladı.

Malyar, Facebook’tan yaptığı açıklamada, Rus güçlerinin son 3 gündeki kayıplarına ilişkin bilgi paylaştı.

Rus güçlerinin yaklaşık 4300 asker, 27 uçak, 26 helikopter, 146 tank, 706 zırhlı araç, 49 top, 2 gemi, 1 Buk uçaksavar, 4 Grad roketatar sistemi kaybettiğini belirten Malyar, bu rakamlara devam eden çatışmaların dahil edilmediğini kaydetti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada ise, Rusya’ya ait çok sayıda hava aracının yanı sıra yakıt ve yağ taşıyan bir yük treninin imha edildiğini bildirdi.

Rus ordusuna ait hava araçlarının, Su-27’lerin yanı sıra S-300 ve Buk M-1 hava savunma sistemleri ile imha edildiği vurgulanan açıklamada, akaryakıt taşıyan bir yük treninin ise Bayraktar TB2 SİHA ekibinin başarılı çalışmasıyla imha edildiği kaydedildi.

Rusya-Ukrayna Krizinde Neler Yaşanıyor?

Kiev yakınındaki petrol tank çiftliği vuruldu

Vasilkiv Belediye Başkanı Natalya Balasinoviç, sosyal medya hesabından yaptığı videolu açıklamada, Vasilkiv yakınlarındaki tank çiftliğini Rus askerlerinin vurduğunu dile getirdi.

Balasinoviç, “Maalesef tank çiftliği yanıyor.” ifadelerini kullandı. 

BM: Ukrayna’da en az 64 sivil öldü, 176 sivil yaralandı

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisinden (OCHA) yapılan açıklamada, Ukrayna’daki sivillerin durumuna ilişkin bilgi paylaşıldı.

Açıklamada, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin ülke genelinde havadan ve karadan yapılan saldırılarda, 24 Şubat saat 04.00 ile 26 Şubat saat 17.00 arasında 64 sivilin yaşamını yitirdiğini, 176 sivilin yaraladığını rapor ettiği aktarıldı.

Rusya-Ukrayna Krizinde Neler Yaşanıyor?

Gerçek rakamların muhtemelen “önemli ölçüde daha yüksek” olduğu vurgulanan açıklamada, gelecek günlerde sivil kayıpların daha da artabileceği uyarısı yapıldı.

368 bin mülteci komşu ülkelerde

BM’nin açıklamasında, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından 368 bin mültecinin de komşu ülkelere geçtiği bildirildi.

Avrupa ülkeleri hava sahalarını Rusya’ya kapatıyor

Rusya-Ukrayna Krizinde Neler Yaşanıyor?

Almanya, Finlandiya, Danimarka, İsveç, İtalya, Avusturya ve Belçika, Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle hava sahalarını Rus uçaklarına kapatma kararı aldı.

İngiltere, Bulgaristan, Çekya, Polonya, Romanya, Slovenya, Letonya, Litvanya, Estonya ve Almanya hava sahalarını Rusya’ya kapatma kararı almıştı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı: Rusya ile olası müzakerede Kiev dikte edecek

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihail Podolyak, müzakere sürecinin olacağını, her savaşın müzakere süreci ile sona erdiğini ifade etti.

Podolyak, “Fakat bu müzakere sürecinde pozisyonlar başka olacak.Bu Ukrayna’nın dikte edeceği bir pozisyon olacak. Ukrayna, Donetsk ve Luhansk bölgeleri dahil sonra ne olacağına dair şartlar ileri sürecek.” şeklinde konuştu.

Kremlin: Rus heyeti Ukrayna ile müzakereler için Belarus’ta

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukraynalı temsilciler ile Belarus’ta olası müzakerelere ilişkin bilgi verdi.

Rusya’nın müzakerelere başlamaya hazırlandığını belirten Peskov, “Varılan anlaşmalar doğrultusunda, Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve diğer bazı kurumların temsilcilerinden oluşan Rus heyeti, Ukraynalılar ile müzakerelere başlamak için Belarus’un Gomel şehrine vardı. Bu müzakerelere Gomel’de başlamaya hazır olacağız.” ifadesini kullandı.

Peskov “Rus tarafı Gomel’de müzakerelere başlamaya hazır, şimdi Ukraynalıları bekliyoruz.” dedi.

Zelenskiy, Rusya ile müzakereler için İstanbul’un da olduğu beş şehir önerdi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, paylaştığı video mesajında, Rusya ile müzakereler için belirlenecek şehre ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Zelenskiy, “Tabii ki barış istiyoruz, görüşmek istiyoruz, savaşın bitmesini istiyoruz. Rusya ile müzakereler için, ülkemize saldırıların yapıldığı Belarus yerine İstanbul, Varşova, Bakü, Bratislava veya Budapeşte’yi Rus tarafına önerdik. Topraklarından ülkemize bombaların yollanmadığı herhangi ülke kabulümüzdür. Sadece bu şekilde müzakereler dürüst olabilir ve gerçekten savaşı bitirebilir.” ifadesini kullandı.

Ukrayna, Rusya’ya karşı Uluslararası Adalet Divanına başvurdu

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Rusya’nın saldırısını sonlandırmasına ilişkin acil karar beklediklerini ifade etti.

Rusya’nın saldırganlığını meşrulaştırmak için soykırım kavramını manipüle ettiği gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanı’na başvuru yaptıklarını belirten Zelenskiy, Rusya’nın bu nedenle sorumlu tutulması gerektiğini ve gelecek hafta duruşmaların başlamasını beklediklerini kaydetti.

Belirlenen Rus bankaları SWIFT sisteminden çıkarılacak

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yaptığı açıklamada, “Rusya Merkez Bankasının varlıklarını felç edeceğiz. Bu, işlemlerini donduracak, varlıklarını tasfiye etmesini imkansız hale getirecektir.” dedi.

Rus oligarkların finansal varlıklarını AB piyasalarında kullanmalarını yasaklamak için çalışacaklarını bildiren von der Leyen, belirlenen Rus bankalarının uluslararası para transferi sağlayan SWIFT sisteminden çıkarılacağını açıkladı.

Popüler Akım
Popüler Akım, siyaset, ekonomi, spor, kültür-sanat, tarih, moda, bilim&teknoloji ve sinema gibi birçok alanda çeviri ve denemeler yayınlayan bir sosyal medya platformudur.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Son Yazılarımız